kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka

Dzień, w którym kobieta dowiaduje się, że spodziewa się dziecka jest jedną z najpiękniejszych chwil w jej życiu. Świadomość, że zostanie matką, że wkrótce w jej życiu pojawi się niemowlę, za które będzie odpowiedzialna, z jednej strony napawa ją lękiem, jednak szczęście i radość zawsze wygrywają. Niemal każda kobieta marzy o tym, żeby zostać matką.

U jednych instynkt macierzyński pojawia się bardzo szybko. Bardzo dużo młodych, 20-letnich matek, doskonale radzi sobie z wychowaniem dziecka, bez względu na złośliwe komentarze innych. Bywa jednak, że kobieta najpierw chce coś osiągnąć w życiu, stawia na karierę i rozwój zawodowy. Chce się ustatkować, mieć zabezpieczenie finansowe zanim zdecyduje się na założenie rodziny. Instynkt macierzyński pojawia się nawet po 30. roku życia.

Większość kobiet, kiedy urodzi dziecko decyduje się na urlop macierzyński. Chcą poświęcić dziecku jak najwięcej uwagi i troski. Więź z matką, zwłaszcza w pierwszych tygodniach życia, jest dla niemowlęcia niezmiernie ważna.
Obecnie prawo pracy daje kobiecie dwie opcje pozostania z dzieckiem w domu po porodzie.

Młoda mama może zdecydować się na półroczny urlop, za który przysługuje jej 100% wynagrodzenia lub zostać z dzieckiem cały rok. W przypadku wyboru drugiej opcji może ona otrzymywać 80% wynagrodzenia przez cały rok, lub zdecydować się na 100% przez pierwsze sześć miesięcy, a następnie przez drugą połowę roku na 60 % podstawy.
Czas spędzony z dzieckiem w domu szybko mija. Ta nowa rola w życiu kobiety okazuje się być najlepszym doświadczeniem, o jakim mogła pomarzyć.

mama z dziećmi

Na jej oczach mały człowiek rośnie, rozwija się, osiąga pierwsze sukcesy.

Kiedy po kilku tygodniach zaczyna wodzić wzrokiem, rozpoznawać twarze, reagować uśmiechem na twarz matki, wzruszeniom nie ma końca. Dziecko rozwija się bardzo szybko, każdego dnia potrafi zaskoczyć nową umiejętnością.
Około 3. miesiąca życia niemowlę zaczyna wydawać różne dźwięki, które okazują się być dla matki niczym najpiękniejsza muzyka. Maluszek zaczyna być coraz bardziej kontaktowy, coraz częściej uśmiecha się, a nawet śmieje całkowicie świadomie.

Każdej matce co jakiś przebiega myśl kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka, jednak widząc jak niemowlę się rozwija, stara się ona odsuwać od siebie te myśli, najdłużej jak się da.
Około 5-6 miesiąca maluszek zaczyna przekręcać się na brzuszek, staje się coraz bardziej aktywny. Powoli przygotowuje się do nauki siadania. Staje się towarzyski i bardzo lubi obecność mamy w pobliżu. Więź między matką a dzieckiem pogłębia się z każdym dniem dlatego tak ciężko jest podjąć decyzję, kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka.
Kiedy maluszek zaczyna raczkować, coraz sprawniej się poruszać, a następnie stawiać pierwsze kroki i w końcu samodzielnie chodzić, zdajemy sobie sprawę, że jest on coraz mniej absorbujący i coraz częściej dużo mam zaczyna myśleć o powrocie do firmy.

Dużo łatwiej przychodzi im decyzja, jeśli mają z kim zostawić dziecko. Nieoceniona okazuje się wtedy babcia czy zaufana niania, której można bez stresu powierzyć dziecko. W takiej sytuacji mamy pewność, że dziecko jest w dobrych rękach, a po powrocie z pracy możemy liczyć na to, iż mieszkanie będzie czyste i zadbane, a na stole czekać będzie pyszny obiad.

Wydaje się, że jest to opcja idealna

Co jednak, jeśli mama i teściowa nie są jeszcze na emeryturze i nadal pracują, a my nie mamy nikogo zaufanego, z kim możemy zostawić naszego maluszka?
Kobieta ma prawo wziąć urlop wychowawczy, nawet do ukończenia przez dziecko 6 roku życia. Trzeba jednak pamiętać, iż jest to urlop bezpłatny, za który nie przysługuje kobiecie wynagrodzenie. Sprawia to, że wiele matek nie może sobie pozwolić na taką opcję. Wychowanie dziecka wiążę się z ogromnymi kosztami, które często bardzo ciężko pokryć z jednej pensji.

kiedy wrócić do pracy

Nie pozostaje im więc nic innego, jak poszukać odpowiedniego żłobka.
Dobrze znaleźć taki, do którego chodzi już dziecko znajomej lub sąsiadki, aby mieć informację z pierwszej ręki na temat standardów opieki, zachowania opiekunek czy jakości posiłków.

Znalezienie odpowiedniego żłobka, bezpiecznego miejsca, w którym bez problemu pozostawimy nasze dziecko na kilka godzin w ciągu dnia, na pewno pomoże podjąć ostateczną decyzję kiedy wrócić do pracy po urodzeniu dziecka. Paradoksalnie im bardziej odległe terminy w żłobku, tym bardziej jest on atrakcyjny, im więcej chętnych, tym bardziej jesteśmy skłonni zaufać placówce i powierzyć jej swoje dziecko.
Warto kilka miesięcy wcześniej poinformować również pracodawcę o planowanym powrocie, aby zdążył przygotować nam miejsce pracy i zorganizował odpowiednio zespół.
Mimo, iż oddanie dziecka do żłobka nie jest łatwe, zwłaszcza dla matki, maluszek szybko nawiąże kontakt z innymi. Im szybciej zacznie proces socjalizacji, tym lepiej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here