girnik

Zawód górnika kojarzy się z prestiżem ale i niebezpieczeństwem. Jest to praca, która daje możliwości wysokich zarobków, dodatków do pensji. Zawód górnika jest nadal bardzo ceniony przez społeczeństwo. Praca na kopalnia zarówno przed laty, jak i dziś jest bardzo popularna, a o zatrudnienie w kopalni wciąż stara się wiele osób. Górnik jest pracownikiem zatrudnionym pod ziemią i wydobywającym, w zależności od kopalni, określony surowiec. Praca pod ziemią może być różna. Najcięższa jest praca na przodku, czyli w bezpośrednim rejonie wydobycia surowca.

Jest to praca w bardzo ciężkich warunkach, często w ciemności, w wymuszonej pozycji ciała, w wysokiej temperaturze, kurzu i pocie. Pracują tam tez specjalne maszyny. Zawód górnika daje stabilne zatrudnienie, co w wielu przypadkach jest faktem, chociaż sytuacja górników i kopalń z roku na rok staje się coraz gorsza. Dowodem tego są częste strajki i działania związków górniczych. Wiele osób przyciąga do tej pracy możliwość godnego wynagrodzenia oraz kwestia przejścia na wcześniejszą emeryturę. Emerytura górnika, również nie należy do najniższych. Należy jednak pamiętać, że ten zawód ma wiele minusów, pracę można polecić tylko tym, którzy są sprawni i zdrowi fizycznie. Jest to bardzo ciężka praca.

jak wygląda praca górnika

Górnik pracujący w kopalni narażony jest na wiele chorób- u górników po wielu latach pracy pod ziemią może objawić się pylica oraz anemia.
Oprócz chorób zawodowych należy pamiętać o wypadkach, które nie należą do rzadkości.Tąpnięcia, odrywanie się skał, ryzyko wybuchu metanu to są zagrożenia dnia codziennego. W każdej kopalni znajdują się czujniki metanu, których zadanie polega na ostrzeganiu o ulatnianiu się tego wybuchowego gazu. O zarobkach górników krążą legendy, a tak naprawdę zależy to od stażu pracy, miejsca zatrudnienia, rodzaju i czasu pracy, ilości godzin spędzonych pod ziemią.

Górnicy pracujący w kopalni dostają często dodatki w postaci trzynastek oraz czternastek, czyli dodatkowych pensji. Oprócz tego, górnicy otrzymują również rzeczowe dodatki w postaci np. węgla jeśli mówimy o górniku kopalni węgla kamiennego. Praca w kopalni na pewno jest opłacalna ze względów finansowych. Ważna jest tutaj stabilizacja, nie musimy się martwić o jutro. No właśnie, czy aby na pewno?

Jak wygląda praca górnika.

Jest to praca zmianowa. Po przyjściu człowiek przebiera się w ubranie robocze, pobiera sprzęt i zjeżdża w dół, w sam środek piekła. Pod ziemią ukryte są korytarze i tunele, po których ludzie poruszają się za pomocą specjalnych pojazdów. To są kilometry wydrążonych korytarzy, więc trudno by było pokonywać to cały czas pieszo. Zakręty, podjazdy, wszechogarniająca ciemność.

Pracownicy zapytani o to, co jest największym zagrożeniem pod ziemią, zgodnie odpowiadają, że woda. Wtedy należy jak najszybciej opuścić kopalnie, bo istnieje realne ryzyko, że strop się zawali. W kopalni jest gorąco i bardzo wilgotno, niczym w saunie. W kopalni węgla praktycznie nie widać ludzi, ponieważ są czarni od pyłu węglowego. Jest to naprawdę brudna i czarna robota. Górnicy zaczynają dzień od pozdrowienia „Szczęść Boże”. Każdy dzień to igranie z losem. Będąc pod ziemią należy mieć oczy dookoła głowy, coś może leżeć pod naszymi nogami, możemy zawadzić o jakąś belkę. No i należy pamiętać o pojazdach, które możemy spotkać w kopalni. Są bardzo szybkie. Praca w kopalni wymaga nie tylko tężyzny fizycznej ale i silnego charakteru.

węgiel

Zdarza się, że pod ziemią najwięksi cwaniacy nie dają rady. Silna psychika ma decydujący wpływ na wybór tego zawodu. Praca pod ziemią nie jest zarezerwowana tylko i wyłącznie dla górników. Kopacz, piecowy, kruszak, żupnik, walacz, wozak czy trubarz to tylko część zawodów z górniczej układanki. Kopalnia działa jak jeden wielki organizm, w którym każdy narząd pełni swoje funkcje Pod ziemią pracują też osoby, bez których kopalnia nie mogłaby poprawnie funkcjonować. Są to geolodzy, pracownicy odpowiedzialni za wentylacje, dozorcy. Ich praca bywa niedoceniana, pomimo że spoczywa na nich duża odpowiedzialność.

Zawody wykonywane pod ziemią wymagają ogromnej odwagi. Praca na głębokości kilkuset metrów wiąże się z wieloma trudnościami, którym górnicy muszą na co dzień stawić czoła. Niektóre kopalnie otwierają się na turystów. Zwłaszcza te, w których zakończono wydobywanie. Jest wtedy możliwość przekonania się na własnej skórze, jak wygląda dzień spędzony pod ziemią, a w zasadzie parę godzin. Oczywiście najważniejsze są względy bezpieczeństwa, więc będąc nawet turystą, musimy założyć kask i stosować się do zaleceń oprowadzającej nas osoby.

[Głosów:1    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here