Stare, popularne, ludowe porzekadło mówi, że wypadki chodzą po ludziach. Jest w tym sporo racji, ale nie możemy też zakładać, że kiedy stanie nam się krzywda, musimy się temu biernie poddać. Tym bardziej, że do wypadku może dojść wszędzie – zarówno w domu, na wycieczce czy w szkole, jak również w pracy. W tym ostatnim przypadku, jesteśmy jednak niemalże zawsze w odpowiedni sposób zabezpieczeni. Jeśli tylko posiadamy umowę o pracę, w przypadku kiedy dojdzie do wypadku w zakładzie pracy z naszym udziałem, pracodawca jest w stanie nas zabezpieczyć. Dokładniej rzecz ujmując – poprzez zakład ubezpieczeń społecznych. Poniższy artykuł pomoże państwu znaleźć odpowiedź na pytanie:Jeśli mieliśmy wypadek w pracy jakie dokumenty do zus powinniśmy dostarczyć?

Ubezpieczenie to podstawa

Kwestia dotycząca ubezpieczeń, to temat rzeka. Ubezpieczamy się na różnego rodzaju okoliczności – od nieszczęśliwych wypadków, od śmierci, od zdarzeń losowych, kradzieży etc. W pracy także jesteśmy ubezpieczeni. Pracodawca ma obowiązek odprowadzać co miesiąc składki do zus, które to składki zagwarantują nam ubezpieczenie. Pieniądze te są odciągane z naszej pensji brutto. Kwota, jaką pracodawca płaci co miesiąc do ZUS, zależna jest od tego, w jakim wymiarze godzin pracujemy, na jakim stanowisku oraz jak wysoka jest nasza pensja.

Co daje nam ubezpieczenie zus?

Musimy wiedzieć, że kwota składki, jaką pracodawca co miesiąc odprowadza do ZUS, jest dzielona. Część z niej trafia na tzw. I filar, część – na II filar. Zależnie od tego, co dokładnie znajduje się w tych filarach w naszym przypadku, na to przeznaczane są pieniądze ze składek. Dzięki temu, kiedy np. spotka nas sytuacja, w której nie będziemy zdolni do wykonywania przez nas zawodu na skutek choroby czy zdarzenia losowego, możemy pobierać z zus zasiłek dla osób bezrobotnych. Z zusu też wypłacane są świadczenia w przypadku tzw. „chorobowego”. To zus też wypłaca świadczenia, kiedy w naszym zakładzie pracy będziemy mieli wypadek. Nic nie dzieje się jednak od razu i aby takie świadczenia zostały nam wypłacone, niezbędne jest złożenie odpowiednich dokumentów w odpowiednim czasie. Jakie są to dokumenty?

Dokumenty, które składamy do zus, kiedy chcemy uzyskać świadczenie z tytułu wypadku w pracy

Świadczenia, jakie możemy otrzymać od zus w momencie, kiedy ulegliśmy wypadkowi w pracy, są bardzo różne. Wszystko tak naprawdę zależy od tego, na co będziemy ich potrzebowali. W przypadku, kiedy na skutek wypadku w pracy musimy poddać się rehabilitacji, zus jest zobowiązany wypłacać nam zasiłek rehabilitacyjny. Aby go jednak otrzymać, musimy złożyć w Zakładzie Ubezpieczeń społecznych następujące dokumenty:

– zaświadczenie o stanie zdrowia wypełnione przez lekarza,
– wniosek o świadczenie rehabilitacyjne – odpowiedni formularz znajduje się na stronie zus,
– wywiad zawodowy z miejsca pracy – jest on konieczny, jeśli nasza niezdolność do pracy powstała w trakcie odprowadzania składek do zus, jak również w trakcie trwania naszej umowy o pracę,
– wypełniony formularz ZUS – Z3 – jeśli jesteśmy pracownikami danej firmy – formularz ten znajduje się na stronie internetowej ZUS.

Wszystkie te dokumenty muszą zostać złożone, jeśli chcemy uzyskać świadczenie rehabilitacyjne – także w przypadku, kiedy ulegliśmy wypadkowi w miejscu pracy. Analogicznie też przedstawia się wykaz dokumentów, kiedy na skutek wypadku w pracy nie jesteśmy zdolni do jej wykonywania i np. przebywamy na zwolnieniu lekarskim.

Warto jednak podkreślić, że jeśli jesteśmy ubezpieczeni w ZUS, także na skutek wypadku w pracy, powinniśmy też dostarczyć kopię umowy o pracę, jak również szczegółowy protokół dotyczący zdarzenia w wyniku którego nie jesteśmy zdolni do pracy. Aby otrzymać świadczenie z zus w przypadku, kiedy ulegniemy wypadkowi w pracy, bardzo ważne jest też dostarczenie opinii lekarskiej na temat stanu naszego zdrowia.

Dlaczego ubezpieczenie w zus jest tak ważne?

Podejmując pracę – niezależnie od tego, w jakiej branży, musimy być zabezpieczeni na wypadek różnych zdarzeń losowych. Dlatego też, tak ważne jest to, aby pracodawca regularnie odprowadzał nasze składki do ZUS. Tylko w ten sposób, zyskamy gwarancję, że świadczenia zostaną nam wypłacone. Warto jest o to zadbać. W momencie, kiedy nie są odprowadzane składki, nie mamy żadnej gwarancji, że jakiekolwiek świadczenia z tytułu niezdolności do pracy zostaną nam wypłacone. To narażanie zarówno nas samych, jak i naszych rodzin, na brak jakichkolwiek funduszy w sytuacji, kiedy nie będziemy w stanie wykonywać naszej pracy zawodowej.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here