Faktoring a tradycyjne kredyty bankowe

Faktoring i kredyt bankowy to dwie popularne formy zewnętrznego finansowania działalności gospodarczej. Bardzo ważne jest, by każdy przedsiębiorca dokładnie wiedział o korzyściach i ograniczeniach, jakie niosą ze sobą te dwa rozwiązania. Jakie rozwiązanie będzie dla nas odpowiednie? Sprawdźmy to.

Potrzebuje gotówki do zwiększenia płynności finansowej – faktoring czy kredyt?

Wszystkie zewnętrzne źródła finansowania mają jeden podstawowy cel – zwiększyć zasoby środków finansowych lub wyposażyć firmę w aktywa, które są niezbędne w danym momencie. Jednak każdy ze sposobów wsparcia instytucji finansowych powinien być wykorzystywany w nieco innym celu.

Potrzeba zasilenia floty w nowe samochody? Leasing będzie strzałem w dziesiątkę. Kilkadziesiąt tysięcy potrzebnych do inwestycji w nową halę produkcyjną? A zatem kredyt bankowy stanowi najlepszą alternatywę. Jednak to, co firmy najczęściej chcą osiągnąć poprzez takie usługi finansowe, to utrzymanie optymalnego poziomu środków finansowych, które pozwolą na swobodne działanie na rynku – regulowanie zobowiązań, wypłacanie wynagrodzeń i zakup materiałów i towarów niezbędnych do wykonania kolejnego zlecenia. W takich przypadkach decyzja o współpracy w ramach usługi, jaką jest faktoring, będzie najlepszą decyzją biznesową.

Jeśli działamy w branży, w której firmy wymagają od nas długich terminów zapadalności faktury, postawmy na współpracę z pewnym faktorem, który błyskawicznie zasili nasze konto, odkupując od nas takie właśnie faktury. 

Formalności związane z finansowaniem zewnętrznym – które rozwiązanie otrzymam szybciej?

Czy wnioskowanie o faktoring wiąże się z wieloma formalnościami i wnikliwą analizą zdolności kredytowej przedsiębiorstwa? Na szczęście nie. To, do czego przyzwyczaili się już kredytobiorcy stanowi w istocie domenę kredytów bankowych. Wiele dodatkowych dokumentów, analiza kredytowa, wymóg prowadzenia rentownej działalności przez wiele lat – to tylko wierzchołek góry lodowej rzeczy, o których trzeba pamiętać, wnioskując o kredyt firmowy.

W przypadku faktoringu jest zupełnie inaczej. Chcemy jeszcze dzisiaj odzyskać pieniądze z faktury, która przy dobrych wiatrach będzie przez klienta opłacona za mniej więcej dwa miesiące? Od tego, czy stać nas na następne zlecenie zależy potencjalny rozwój firmy? Usługa faktoringu może być dla nas dostępna już w ciągu jednego dnia. Szybki wniosek, podstawowe dane, potwierdzenie warunków współpracy, przesłanie faktury i już! Pieniądze są na naszym koncie. 

Kredyt i faktoring – opłaty i wydatki związane z finansowaniem

Jak wyglądają kwestie opłat i kosztów w faktoringu i kredycie bankowym? W tym przypadku nie zawsze możemy być pewni ostatecznych kosztów, regulowanych każdego miesiąca. Dlaczego? Ze względu na zmienną stopę oprocentowania, która zależna jest od bieżących stóp procentowych. Jeśli stopy procentowe wzrastają, wzrasta również nasza rata kredytu, czyniąc całe rozwiązanie znacznie mniej rentownym.

W przypadku faktoringu cena usługi jest znana już od początku, na etapie ustalania wszystkich warunków współpracy. Oznacza to, że, nawet gdy w naszym przypadku koszt faktoringu będzie w tym konkretnym momencie nieco przewyższał potencjalne wydatki związane z kredytem bankowym, możemy być pewni, że cena ta nie wzrośnie. Co więcej, klienci regularnie korzystający z usługi faktoringu mogą liczyć na dodatkowe rabaty i korzyści wynikające z lojalnej współpracy z jednym faktorem

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here