jak napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy

Człowiek traci pracę lub zmienia ją na lepszą albo bliższą. Jednak w momencie przejściowym warto pomyśleć o rejestracji w urzędzie pracy. To nie tylko propozycja ubezpieczenia zdrowotnego – urząd pracy to nie „ubezpieczalnia”. To szansa na rozwój i nowe możliwości. To także możliwość nabycia doświadczenia oraz podwyższenia swoich kwalifikacji.

Na początek czeka nas rejestracja – elektronicznie lub osobiście. W dobie Internetu warto mieć podpis elektroniczny by zaoszczędzić czas, który możemy przeznaczyć na szukanie pracy. Co nas czeka po rejestracji? Na pierwszym terminie w urzędzie pracy zostaniemy sprofilowani czyli przyporządkowani do odpowiedniej grupy osób bezrobotnych.
Możemy być osobami, które wiedzą jak szukać pracy, osobami, które potrzebują pomocy ze strony urzędu lub osobami oddalonymi od rynku pracy. Gdy już będziemy wiedzieć do której grupy należymy, wtedy możemy się rozejrzeć wśród ofert pracy.

Jednakże urząd pracy to nie tylko oferty pracy.

Możemy skorzystać z możliwości skorzystania ze stażu, gdy chcemy zmienić zawód lub odnowić nasze przestarzałe doświadczenie u nowego pracodawcy. Następną formą wsparcia jest szkolenie gdzie możemy się nauczyć nowych rzeczy – podwyższyć lub nabyć nowe umiejętności lub kwalifikacje. Kurs wózka widłowego, spawacz metodą MAG lub kierowca kategorii C nie stanowi przeszkód. Również dla kobiet urząd może zaproponować szkolenia na czasie.

Kurs przedłużania rzęs, paznokci hybrydowych lub wstrzykiwania kwasu hialuronowego – kobiety mogą się dokształcać w każdym kierunku. Co jeszcze jest w ofercie urzędu pracy ? Bardzo ciekawy wydaje się bon na zasiedlenie. Gdy mamy mniej niż trzydzieści lat i znajdziemy pracę dalej niż osiemdziesiąt kilometrów, możemy skorzystać z finansowej pomocy na zakwaterowanie i tym podobne w kwocie około ośmiu tysięcy.

Jeśli chcemy większą kwotę to co powiecie o dwudziestu tysiącach ? Tyle a nawet więcej można dostać starając się o środki na własny biznes. Taka forma wsparcia to dotacja czyli jednorazowe środki na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Samemu być szefem? Przecież to wymarzona praca. Własny sklep internetowy, pracownia z rękodziełem, salon kosmetyczny lub warsztat samochodowy to brzmi dumnie. Propozycje wsparcia w urzędzie pracy brzmią zachęcająco i ciekawie.

jak napisać usprawiedliwienie

To już nie przepisy i paragrafy i bezduszni urzędnicy. To jest czas osoby bezrobotnej i wyposażenie jej w jak najlepsze narzędzia do szukania pracy i własnego rozwoju. Urząd pracy nie daje już tylko kasy w postaci zasiłku. To o wiele większe pieniądze i jeszcze większe możliwości poprawienia sytuacji na współczesnym rynku pracy. Jednakże oprócz korzyści są też obowiązki każdej osoby bezrobotnej. Każda osoba zarejestrowana w urzędzie pracy musi pamiętać by stawiać się na terminy, które są obowiązkowe i potwierdzają gotowość do pracy.

Jednak co robić gdy przegapimy termin ?

Jak napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy ? Wszystko zależy od przyczyny niestawiennictwa – co się stało, że nie mogliśmy przyjść. Najczęstszą przyczyną jest choroba lub wypadek. Wtedy trzeba napisać pismo z prośbą o usprawiedliwienie terminu a w załączeniu przesyłamy zaświadczenie od lekarza bądź zwolnienie lekarskie. Kolejną przyczyną może być pogrzeb w rodzinie.

Jak napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy w tej sytuacji? Wystarczy do prośby o usprawiedliwienie dołączyć zaświadczenie o zgonie bliskiej osoby. Inną przyczyną może być niestawienie się na termin z powodu rozmowy kwalifikacyjnej na drugim końcu kraju bądź miasta. Wtedy wystarczy nam zaświadczenie o pracodawcy potwierdzające takie zdarzenie. A umowa o pracę będąca efektem takiego spotkania to prawdziwy sukces. Praktycznie każdy losowy wypadek można usprawiedliwić.

Czy ważny egzamin na uczelni, uczestnictwo w sprawie w sądzie czy egzamin na prawo jazdy – trzeba jednak mieć zaświadczenie o tym wydarzeniu z datą oraz miejscem zdarzenia. Inaczej sprawa się ma gdy najzwyczajniej w świecie zapomnimy o terminie. Po prostu wyleciało nam z pamięci i dowiedzieliśmy się o tym jak już dostaliśmy decyzję o wyrejestrowaniu, Nie mamy wtedy żadnego zaświadczenie od lekarza ani z uczelni więc nie możemy się usprawiedliwić.

urząd pracy

Niestety, konsekwencje bywają przykre. Karencja, czyli utrata statusu osoby bezrobotnej przeważnie na trzy miesiące i w związku z tym utrata ubezpieczenia zdrowotnego oraz możliwości i korzyści płynących z oferty urzędu pracy. Warto pamiętać, że ubezpieczenie ważne jest jeszcze przez trzydzieści dni od dnia utraty statusu. Dlatego warto dbać o swoją sytuację i pamiętać o obowiązkowych terminach.Chociażby zapisywać w notesiku czy w telefonie.

A wtedy nie będziemy sobie już więcej zaprzątać głowy takim zagadnieniem: jak napisać usprawiedliwienie do urzędu pracy ? Niektóre urzędy pracy w trosce o sytuację osoby bezrobotnej wysyłają z systemu smsy i emaile przypominające o zbliżającym się terminie stawienia się w siedzibie urzędu pracy. Pożyteczne i innowacyjne. Nie do pomyślenia jeszcze kilkanaście lat temu w naszych urzędach.

[Głosów:54    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here