Jak wypracować sobie umiejętności miękkie do szukania pracy

W dzisiejszych czasach szukanie pracy jest jeszcze trudniejsze niż dawniej. Teoretycznie mamy dostęp do większej ilości portali z różnymi zawodowymi ogłoszeniami, a do tego korzystamy z portali społecznościowych i często też szukamy pracy przez znajomych, ale nawet to nie jest w stanie zrekompensować nam tych wszystkich utraconych stanowisk, które przestały istnieć z powodu pandemii. Niestety ale to, gdzie szukać ofert pracy w Warszawie, znacząco się już zmieniło. Miejsca, które niegdyś były dla ludzi źródłem wielu stanowisk, teraz po prostu przestały już istnieć. Gdy chcemy, by w tym momencie docenił nas jakiś pracodawca, musimy mu dać od siebie coś więcej niżeli same twarde kompetencje zawodowe. Musimy udowodnić, że to właśnie my jesteśmy najlepszymi kandydatami spośród całej konkurencji, a do tego posłużą nam umiejętności miękkie.

Rozwój własnych umiejętności

Na szczęście nad kompetencjami miękkimi także można pracować, a sposobów na to jest kilka. Pierwszym takim wartościowym narzędziem umożliwiającym samo rozwój są warsztaty interpersonalne. Zazwyczaj biorące w nich udział osoby dążą do wykształcenia podobnych cech, przydających się na rynku pracy. Chodzi tu zwłaszcza o: komunikatywność, umiejętność wygłaszania przemówień publicznych czy taką zwykłą asertywność. Współczesny pracownik musi po prostu mieć odpowiednie przygotowanie do tego, by pracować z innymi ludźmi i się z nimi dogadywać. Jeżeli coś mu nie pasuje, powinien mówić o tym otwarcie, ale jednocześnie w taki sposób, by nikogo nie urazić. Umiejętności interpersonalne to taka zupełna podstawa, a warto wiedzieć, że wciąż nie każdy je posiada i tak naprawdę każdy może nad nimi pracować, by być jeszcze lepszą osobą do pracy.

Sprawdź też: https://itvpiaseczno.pl/artykul/jak-znalezc-nowa-prace/1239915

Warsztaty mają jednak jeden poważny minus. Jako że szukanie pracy w Warszawie zajmuje teraz dosłownie wszystkich, z tego rodzaju warsztatów wszyscy starają się regularnie korzystać, a to sprawia, że przekazywana na nich wiedza przestaje być unikatowa i w niewielu przypadkach pomaga się wyróżniać. A pracodawcy cenią sobie oryginalność. Jeżeli więc na wszystkich rozmowach rekrutacyjnych będą zasypywani podobnie brzmiącymi odpowiedziami, to nawet jeśli będą one słuszne, osoby, które ich udzielą, zostaną odrzucone w pierwszej kolejności. To widać, czy ktoś uczył się pewnych rzeczy na masowym szkoleniu, czy sam do nich dążył. W niektórych przypadkach, gdy ma się większe problemy z umiejętnościami interpersonalnymi, lepiej nie tracić czasu na tego typu warsztaty, a zamiast tego zdecydować się na indywidualny coaching, który mimo złej sławy potrafi być dużo bardziej wartościowy, o ile jest prowadzony przez kompetentną osobę.

Na warsztatach czy nawet na takim coachingu z indywidualnym trenerem można też zawsze rozwiewać swoje wątpliwości i uzyskiwać odpowiedzi na różne nurtujące pytania – nawet na to, ile można zarobić w Warszawie. Osoby, które prowadzą tego typu zajęcia, zazwyczaj posiadają dużą wiedzę na temat rynku pracy. Wystarczy więc tę wiedzę od nich pozyskać, by później użyć jej już w praktyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here