praca dorywcza

Na wykonywanie prac dorywczych decyduje się coraz większa ilość osób. Mimo iż nie są to typowe formy zatrudnienia, mają całkiem sporo zalet, które zdecydowanie do nich przekonują. Zazwyczaj są to prace wykonywane przez czas określony. Nierzadko trwają wyłącznie jeden dzień, choć zdarza się, że można na nich zarabiać nawet przez parę ładnych miesięcy.

Często są też wykonywane podczas konkretnych sezonów – np. w trakcie lata, kiedy swoją działalność rozpoczynają wszystkie lodziarnie oraz nadmorskie restauracje czy knajpy umieszczone w górskich okolicach. Praca dorywcza co to – każdy mniej więcej zna jej definicję, ale mało kto ma pojęcie o tym, w jaki sposób rzeczywiście powinna być wykonywana. Czy w ogóle opłaca się jej podjąć? Kto z tej opcji najczęściej korzysta?

Kto najczęściej decyduje się na wykonywanie prac dorywczych?

Jeśli chodzi o płeć pracowników, w tym przypadku nie ma ona żadnego znaczenia. Pracę dorywczą tak samo często wykonują i kobiety, i mężczyźni. W dzisiejszych czasach zaczęło się to bowiem wyrównywać. Podczas gdy dawniej to panowie musieli zarabiać na swoje domy i rodziny, dziś pary i małżeństwa dzielą się ze sobą obowiązkami zawodowymi i wspólnie dokładają się do całego budżetu. Praca dorywcza jest jednak najlepszym rozwiązaniem dla osób młodych.

Bardzo często decydują się na nią uczniowie szkół średnich bądź gimnazjalnych. W Polsce każdy, kto ukończy szesnasty rok życia, może już legalnie zarabiać i zatrudnić się np. w magazynie czy jako pomoc kuchenna. To doskonała opcja dla gimnazjalistów. Podczas wakacji zazwyczaj całymi dniami nic nie robią, a jeśli do tego nie otrzymują pieniędzy od swoich rodziców, bo pochodzą z ubogich rodzin, nie mogą wyjechać na żadną wycieczkę z rówieśnikami czy udać się w dłuższą podróż.

praca dorywcza co to

Dzięki wykonywaniu pracy dorywczej zarabiają tą najniższą krajową i w ciągu jednego miesiąca zdobywają pieniądze, dzięki którym zapisują się na wspaniałe wycieczki. Z tego samego rozwiązania korzystają również studenci. Większość młodych osób jest utrzymywana przez swoich rodziców, którzy płacą im za kształcenie. Gorsza sytuacja finansowa rodziny nie pozwala jednak na coś takiego.

Mimo iż rodzice rzeczywiście chcieliby zapłacić swojemu dziecku za studia, ciesząc się jego szczęściem, nie są w stanie tego zrobić, bo w taki sposób sami utraciliby wszystkie środki potrzebne im do życia. Ambitne i nastawione na sukces młode osoby próbują samodzielnie zawalczyć o swoją przyszłość.
Od poniedziałku do piątku spędzają czas na uczelniach, a po wyjściu ze szkoły od razu udają się do sklepów, by przez kilka godzin pomóc w rozładowywaniu towarów czy poroznosić ulotki na ulicach. Praca dorywcza co to – to sposób na dodatkowy zarobek. Bez niej wiele młodych osób nie mogłoby w ogóle studiować.

Mimo iż prace dorywcze rzeczywiście kojarzą się wyłącznie z bardzo młodymi osobami – studentami lub licealistami – od czasu do czasu wykonują je także ludzie starsi. Chcą w ten sposób dorobić sobie do swojego budżetu. Utrzymują się z najniższej krajowej, która nie pozwala im na spełnianie podstawowych potrzeb życiowych, dlatego weekendami starają się zarobić coś jeszcze – chociażby poprzez roznoszenie ulotek.

Bardzo często na ulicach można dostrzec ludzi starszych, wykonujących tego typu zadania. Są to osoby, które ukończyły już osiemnasty rok życia i teoretycznie nie muszą pracować, ale ich niskie emerytury zmuszają je do ciągłego działania. W innych przypadkach praca dorywcza staje się sposobem na zdobycie bezcennego doświadczenia. Czasem tylko dzięki niej można nauczyć się nowych rzeczy, przy okazji jeszcze na tym zarabiając.

praca

Różne rodzaje pracy dorywczej

A jak może wyglądać taka praca dorywcza? Jakie są jej rodzaje? Otóż taką formą zatrudnienia może być m.in. opieka nad dziećmi czy osobami chorymi bądź zwierzętami. Na dodatkowy zarobek pozwalają sobie równie często nauczyciele i profesorowie. Udzielają uczniom dodatkowych korepetycji, robiąc to we własnych domach. To świetna opcja dla osób znających języki obce – jedna godzina takich zajęć kosztuje przeważnie ok. 60 złotych.

A co mogą robić panie, które nigdy wcześniej nie pracowały, a teraz chciałyby zacząć dokładać się do domowego budżetu, bo znudziło im się siedzenie w tych czterech ścianach? Powinny zająć się po prostu prowadzeniem gospodarstw innych osób.
Za opiekę nad domem można wziąć naprawdę spore pieniądze, zwłaszcza jeśli taką pracę wykonuje się z pełnym zaangażowaniem. Zamożni ludzie zwykle ją doceniają i swoim gosposiom są w stanie płacić ogromne kwoty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here