Jak inwestować długoterminowo poprzez ETF-y

ETF-y to fundusze inwestycyjne, które są dedykowane do inwestowania długoterminowego. Jak działają? Jak kształtuje się ryzyko związane z ich zakupem? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Czym są i jak działają ETF-y?

ETF to skrót od angielskiego wyrażenia Exchange Traded Fund, który odnosi się do funduszu inwestycyjnego notowanego na giełdzie. Jak wspomniano we wstępie jest to produkt inwestycyjny dedykowany do inwestowania długoterminowego, co wynika z faktu, że celem ETF-u nie jest pokonanie rynku, czyli uzyskanie możliwie najwyższej stopy zwrotu, ale wierne naśladowanie danego indeksu. W efekcie większość ETF-ów w długoterminowej perspektywie przynosi stabilne zyski, ponieważ indeksy z reguły z rosną w długim okresie. W tym miejscu warto podkreślić, że nie każdy ETF naśladuje indeks giełdowy, ponieważ rolę instrumentu bazowego mogą pełnić także obligacje, koszyki akcji, surowce, a nawet kryptowaluty.

Jak inwestować w ETF-y?

Inwestowanie w ETF-y staje się coraz bardziej popularne, co wynika zarówno ze stabilności zysków w długoterminowej perspektywie, jak i dostępności tego typu inwestycji. Należy bowiem wiedzieć, że jednostki ETF-u może kupić praktycznie każdy. Warunkiem koniecznym jest w tym przypadku posiadanie konta maklerskiego, które otwiera się u brokera pełniącego rolę pośrednika pomiędzy inwestorem, a giełdą. Oferta jest dostępna pod hasłem home.saxo, a klikając w nie można otworzyć rachunek maklerski online. Mechanizm inwestowania w ETF-y został natomiast przedstawiony w artykule opisującym proces zakładania rachunku maklerskiego.

Zakup ETF-ów – ryzyko

Mimo iż większość ETF-ów w długoterminowej perspektywie przynosi stabilne zyski warto zdawać sobie sprawę z ryzyka związanego z inwestowanie w tego typu fundusze. w tym przypadku skupia się ono przede wszystkim wokół wyboru właściwego ETF-u, co stanowi jedyną czynność, za którą bezpośrednio odpowiada inwestor. Nie musi on bowiem samodzielnie dokonywać zmian w portfelu, czy wybierać spółek, których akcje zostaną zakupione. Odpowiada za to zarząd funduszu, a samo zarządzanie ETF-ami uznawane jest za pasywne, co wynika z faktu, że skład funduszu bardzo rzadko ulega zmianom, a one same przynoszą stabilne zyski. W efekcie warto zwrócić uwagę na fakt, że opłaty pobierane za administrowanie ETF-em są zdecydowanie niższe niż ma to miejsce w przypadku zwykłych funduszy inwestycyjnych.

Podsumowując należy stwierdzić, że zakup ETF-ów to dobre rozwiązanie dla każdego, kto pragnie inwestować długoterminowo. Atutem w tym przypadku są z pewnością stabilne zyski oraz stosunkowo niski poziom ryzyka.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here