ozonowanie przystanków

W ostatnim czasie słowo „odkażanie” oraz jego synonimy są jednymi z najczęściej używanych słów we wszystkich językach świata. Większość z nas pojęła ich wagę dopiero w obecnych czasach, kiedy pandemia koronawirusa diametralnie zmieniła nasze życie. Dezynfekujemy i odkażamy nie tylko ręce, ale i wiele przedmiotów codziennego użytku.

Zarówno w domach, jak i miejscach pracy, sklepach i innych miejscach przestrzeni publicznej. Wyjątkiem nie jest tu komunikacja miejska. Za zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego w infrastrukturze transportu miejskiego odpowiadają władze samorządowe. Do nich należy dbałość o właściwy stan sanitarny zarówno przystanków, jak i autobusów czy tramwajów. Na niektórych trasach mamy ograniczone kursy, a w autobusach obowiązuje zmniejszona ilość miejsc, ograniczona do połowy pasażerów.

Jak wygląda dezynfekcja przystanków autobusowych

Jeśli chodzi o przystanki, to ich dezynfekcja powinna być elementem każdego sprzątania, a nie tylko wiosennych porządków. Dziś odkaża się wiaty przystankowe, ławki, tablice informacyjne i rozkłady jazdy, a także kosze na śmieci. Całe to wyposażenie, znajdujące się w przestrzeni publicznej jest źródłem niezliczonej ilości bakterii i szkodliwych wirusów. Powierzchnie te dotykane są bowiem przez dziesiątki tysięcy rąk, z których każda może być zainfekowana drobnoustrojami chorobotwórczymi. Skażone powierzchnie to źródło rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych, a tego właśnie chcemy uniknąć.

Dezynfekcję powierzchni na przystankach przeprowadza się metodą opryskową. Stosowane alkaliczne środki chemiczne charakteryzują się dużą wydajnością i sprawdzają się doskonale jako preparaty myjąco – dezynfekujące. Są w skoncentrowanej formie, a o odpowiednim stężeniu preparatu opartego na czwartorzędowym związku amonowym decyduje technik przed użyciem.
Jego przygotowywanego we własnym zakresie roztworu, decydują również warunki panujące na danym obiekcie lub w konkretnym miejscu.

Takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne niż stosowanie gotowych produktów fabrycznych. Środki dezynfekujące wystarczy pozostawić do całkowitego wyschnięcia, aby spełniły swoje zadanie i odkaziły skażoną powierzchnie.

Środki do dezynfekcji mogą powodować rdzewienie

Stosując środek dezynfekujący, nie można zapominać o jego wpływie na powierzchnię, z którą ma kontakt. Jeśli preparat ma w sobie alkohol etylowy, należy liczyć się z tym, że po jakimś czasie wyposażenie przystanku może zacząć rdzewieć i niszczeć. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni dobór środka dezynfekującego. Ma on nie tylko zabić wszelkie szkodliwe dla zdrowia bakterie i wirusy, ale też pozostawić infrastrukturę przystanków nieuszkodzoną.

Ozonowanie pojazdów jako skuteczna metoda dezynfekcji autobusów i tramwajów

Podobnie jak przystanki także autobusy i tramwaje wymagają stałej dezynfekcji. Ilość ich kursów co prawda została zmniejszona, podobnie jak liczba pasażerów w pojeździe, zagrożenie epidemiologiczne jednak pozostało. Tego rodzaju zabiegi sanitarne stanowią stały element eksploatacji floty komunikacji miejskiej, ale teraz w dobie pandemii, nabrały szczególnego znaczenia. Są wykonywane znacznie częściej, a ich zakres jest szerszy niż jeszcze rok temu – przed marcem 2020 roku. W autobusach i tramwajach są miejsca, które są najczęściej dotykane przez pasażerów i ich dzieci. Należą do nich uchwyty, poręcze, kasowniki, przyciski oraz krzesełka. W mniejszym stopniu pasażerowie mają kontakt z szybami czy obudową pojazdu. Wszystkie te miejsca muszą być jednak regularnie dezynfekowane. Dotyczy to także podłóg i wydzielonych pomieszczeń dla kierowców.

Podobnie jak w przypadku innych obiektów, także przystanki i tabor miejski, można skutecznie odkażać, stosując metodę ozonowania pomieszczeń https://www.kastelnik.pl/ozonowanie-pomieszczen/. Ozon- O(3) to trójatomowy tlen, który jest wytwarzany za pomocą generatora ozonu. Tri tlen (to inna nazwa tego gazu) skutecznie likwiduje wszelkie wirusy i szkodliwe drobnoustroje. Ważną jego cechą jest fakt, iż ma zdolność docierania do ukrytych i niedostępnych miejsc oraz powierzchni. Doskonale więc się sprawdza w dezynfekcji środków transportu miejskiego, gdzie mamy do czynienia z nietypowymi elementami wyposażenia, takimi jak kasowniki czy przyciski „stop”. Dezynfekcja powietrza ozonem, to w czasach pandemii sprawdzony sposób na walkę z koronawirusem. Jedną z firm świadczących usługi dezynfekcji pomieszczeń, materacy i środków transportu jest firma Kastelnik.

Ozon posiada także tę zaletę, że jest delikatny w działaniu. Stosując go można mieć pewność, że nawet wrażliwe urządzenia elektroniczne, do których na pewno zalicza się wyposażenie kabiny kierowcy czy motorniczego, nie ulegną uszkodzeniu. Warunkiem jest kontrola stężenia ozonu w powietrzu.

Gwarancja bezproblemowego działania urządzeń nawigacyjnych jest tu bowiem priorytetem. Odkażanie za pomocą ozonu ma też tę zaletę, że po przeprowadzeniu takiego odkażania, tabor miejski szybko jest zdatny do dalszej eksploatacji. Nie jest bowiem konieczne długotrwałe wietrzenie pojazdów.

Zamgławianie pomieszczeń skuteczny sposób na odkażanie środków komunikacji miejskiej i pojazdów

Drugim, świetnie sprawdzającym się sposobem eliminacji szkodliwych bakterii i wirusów w środkach komunikacji miejskiej, jest zamgławianie pomieszczeń. Środkiem odkażającym jest w tym przypadku tzw. sucha mgła i nadtlenek wodoru (H2O2). Mgła wytwarzana jest urządzeniu specjalistycznym tzw. zamgławiaczu ULV. W jej składzie jest silny środek chemiczny, który wraz z powietrzem zostaje pod dużym ciśnieniem skierowany na dezynfekowane powierzchnie. Sucha mgła zabija wszelkie niepożądane wirusy, bakterie, a także szkodliwe grzyby i pleśnie. Nie nawilgaca przedmiotów, z którymi ma kontakt, może więc być stosowana w przypadku delikatnych sprzętów i urządzeń elektro – mechanicznych.

Zarówno jedna, jak i druga metoda odkażania pozwala też na likwidację przykrych zapachów w autobusach i tramwajach. Ma to bardzo duże znaczenie, gdyż w środkach komunikacji miejskiej pojawiają się setki ludzi, a to generuje różne, nie zawsze przyjemne dla nosa, zapachy. Współpraca z jedną w wielu profesjonalnych firmy daje pewność, że dezynfekcja infrastruktury przystankowej i taboru miejskiego będzie skuteczna i zapewni bezpieczeństwo zarówno pasażerom, jak i pracownikom przedsiębiorstw transportowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here