W momencie, gdy decydujemy się na kredyt, najczęściej zakładamy najbardziej optymistyczną wizję jego spłaty. Niestety w życiu każdego z nas może dojść do nieprzewidzianych sytuacji. Utrata pracy lub choroba to tylko część z rzeczy które mogą utrudnić nam spłatę wcześniej zaciągniętych zobowiązań. Rozwiązaniem tej trudnej sytuacji może być karencja w spłacie kredytu. Na czym ona polega i czy warto z niej skorzystać? Podpowiadamy.
Czym jest karencja w spłacie kredytu?
Każdemu z nas mogą przydarzyć się sytuacje, które uniemożliwiają spłatę kredytów. To nic strasznego pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej zareagujesz i nie dopuścisz do narastania odsetek i narobienia sobie długów. Możesz m. in. skorzystać z karencji, która jest bardzo popularnym rozwiązaniem w środowisku bankowym. Polega ona na opóźnieniu spłaty kapitałowej części raty. Oznacza to, że nadal będziesz musiał regulować ratę, jednak jej wysokość będzie odpowiadać jedynie odsetkom oraz ubezpieczeniu kredytu. Dzięki temu na jakiś czas znacząco zmniejszysz wysokość swojej raty i łatwiej będzie Ci poradzić sobie z chwilowymi problemami finansowymi.
Z karencji teoretycznie może skorzystać większość kredytobiorców, jednak jest to możliwość, która dedykowana jest głównie dużym kredytom np. kredytowi hipotecznemu. Nie oznacza to jednak, że jeśli posiadasz kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny lub kredyt samochodowy to nie możesz skorzystać z tej możliwości. Bank, w którym złożysz prośbę o karencję, rozpatrzy Twój wniosek i zdecyduje czy rzeczywiście jest Ci ona potrzebna. Kluczowa jest przekonująca argumentacja, która może Ci zapewnić przyznanie karencji na kilka miesięcy, a nawet lat.
Kiedy i dlaczego warto zdecydować się na karencję?
Zanim zdecydujesz się na złożenie w banku wniosku o karencję, dobrze zastanów się nad swoją decyzją. Pamiętaj, że karencja w spłacie kredytu nie powoduje, że raty kredytu znikają, wręcz przeciwnie – każda kolejna rata, której nie zapłacisz, odkłada się na później i sprawia, że koszty kredytu rosną. Na karencję warto więc decydować się tylko w niektórych sytuacjach. Będzie ona korzystna gdy: mamy kredyt z ratami malejącymi lub, gdy przekroczyliśmy połowę okresu kredytowania i wysokość raty kapitałowej zrównała się z ratą odsetkową. To także idealne rozwiązanie dla osób, które nie mogą obecnie spłacać raty kredytu w aktualnej wysokości, jednak sytuacja w niedalekiej przyszłości ma ulec poprawie i nawet chwilowe odciążenie budżetu jest na wagę złota.
Co trzeba zrobić, aby otrzymać karencję w spłacie kredytu?
Wystarczy, że pójdziesz do banku, w którym masz kredyt i złożysz odpowiedni wniosek. Możesz to zrobić w dowolnym momencie i powinieneś mieć przygotowaną odpowiednią argumentację. Jeśli regularnie spłacałeś swoje zobowiązania i nie masz żadnych opóźnień w spłatach, to decyzja, którą otrzymasz, powinna być pozytywna.
Karencja czy konsolidacja?
Jeśli masz na głowie kilka zobowiązań i suma rat zaczęła Cię przytłaczać, to lepszy od karencji w spłacie kredytu może okazać się kredyt konsolidacyjny, który będzie rozwiązaniem długoterminowym. Sprawdź, na czym dokładnie on polega https://splatapozyczek.pl/kredyt-konsolidacyjny/ i skontaktuj się z doradcą kredytowym, który podpowie Ci jak się o niego ubiegać i dodatkowo znajdzie atrakcyjną ofertę.