sanatorium - komu przysługuje?

Sanatorium jest miejscem, do którego udajemy się, gdy chcemy podreperować swoje zdrowie. Z leczenia uzdrowiskowego mogą skorzystać głównie osoby przewlekle chore oraz rekonwalescenci, którzy wymagają rehabilitacji. Przed tym muszą jednak spełnić pewne warunki, jakie?

Czym jest sanatorium?

Sanatorium jest zakładem leczenia uzdrowiskowego, do jego głównych zadań należy zapewnienie wszystkim pacjentom, którzy zostali tam skierowani:

  • edukacji prozdrowotnej,
  • świadczeń profilaktycznych,
  • opieki lekarskiej i opieki pielęgniarskiej przez całą dobę,
  • świadczeń opieki zdrowotnej przez całą dobę, w warunkach stacjonarnych.

Pobyt w sanatorium jest w szczególności polecany osobom, które dopadła choroba zawodowa. Aby skorzystać z uzdrowiska, najpierw należy otrzymać skierowanie od lekarza. Oprócz też potrzebne jest również zaświadczenie o braku przeciwwskazań do leczenia uzdrowiskowego.

Komu przysługuje sanatorium z NFZ?

O wyjazd do sanatorium z NFZ może ubiegać się każda osoba, która jest ubezpieczona i otrzyma skierowanie na leczenie uzdrowiskowe od lekarza. Dodatkowo taka osoba musi być sprawna i samodzielna, tylko wtedy będzie mogła w pełni korzystać z zabiegów leczniczych i rehabilitacji. O skierowanie do sanatorium można ubiegać się dopiero po upływie roku, od dnia zakończenia poprzedniego pobytu w sanatorium.

Przeczytaj też: http://www.geocarbon.pl/dlaczego-pracodawcy-chca-dawac-stalego-zatrudnienia/

Komu przysługuje sanatorium z ZUS?

O wyjazd do sanatorium z ZUS mogą się starać osoby, które są zagrożone utratą zdolności do wykonywanej pracy. Oczywiście tylko wtedy, jeżeli istnieje realna szansa na odzyskanie zdolności po pobycie w uzdrowisku.

Wymogi formalne, dotyczące sanatorium z ZUS:

  • należy pracować zawodowo i być ubezpieczonym w ZUS,
  • w sytuacji, gdy pobierana jest okresowa renta, na skutek niezdolności do pracy,
  • w sytuacji, gdy pobierany jest zasiłek chorobowy lub świadczenie rehabilitacyjne.

O wyjeździe do sanatorium decyduje lekarz orzecznik podczas komisji lekarskiej. Zapoznaje się on z wynikami badań pacjenta i sam przeprowadza wywiad, na podstawie tego wydaję decyzję.

Sanatorium dla dzieci

O wyjazd do sanatorium mogą starać się również dzieci od 3 roku życia, a raczej ich rodzice. W przypadku najmłodszych dzieci ich leczenie odbywa się pod opieką opiekuna. Dzieci, które chodzą już do szkoły, mogą skorzystać z sanatorium, bez względu na miesiąc. W uzdrowisku zapewniane są również zajęcia lekcyjne.

Źródło: https://www.taxnews.pl/

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here