Karty kredytowe dla zadłużonych - poradnik

Wydanie kart kredytowej osobie fizycznej nie jest aż takie proste, jak można sobie to wyobrazić, ale z drugiej strony widzimy coraz silniejszą tendencję do odformalizowania całego procesu i jego upowszechnienia. Nic w tym dziwnego, w końcu bank i inne firmy kredytowe są zainteresowane jak najszerszym odbiorem świadczonych przez nic usług finansowych.

Co trzeba przygotować wnioskując o kartę kredytową?

Do przydzielenia kredytu potrzebny jest wniosek. Może mieć tradycyjną formę papierową, ale coraz częściej banki i inne firmy pozwalają na wypełnienie i wysłanie wniosku online. Wniosek o kartę kredytową jest rozpatrywany na podstawie dane osoby ubiegającej się o nią, a jego pozytywne rozpatrzenie uzależnione jest od uznawanych przez bank albo inną instytucję finansową danych na temat sytuacji osobistej i finansowej wnioskodawcy. Weryfikacja powyższych danych będzie możliwa na podstawie:

  • Zaświadczeniu o zatrudnieniu
  • Potwierdzenia przelewów wynagrodzenia (także tych od umowy zlecenia)
  • Zaświadczenie o osiąganych dochodach ( uzyskamy je udając się do właściwego dla nas Urzędu Skarbowego w którym się rozliczamy)
  • Deklaracje podatkową ( zazwyczaj za ostatni rok podatkowy, lecz niektóre banki wymagają ich za ostatnie dwa albo 3 lata, aby upewnić się czy nasze dochody są stałe i stabilne)
  • Inne dokumenty

Wskazane wyżej dokumenty będą potrzebne dla każdej osoby ubiegającej się o kartę kredytową. Zazwyczaj jednak jej wydanie wiązać się będzie z warunkami osobistymi wnioskodawcy. Zaliczyć do nich trzeba:

  • Emeryci

Ta grupa wnioskodawców będzie musiała przygotować się na dodatkowe informacje dla banku. Emeryt będzie koniecznie musiał przygotować: ostatni odcinek emerytury lub jej kserokopia oraz ostatniej decyzji o przyznaniu świadczenia. Banki żądają niekiedy informacji o jej waloryzacji, a nawet dostępu do wglądu oryginału decyzji przyznającej świadczenie emerytalne.

  • Osoby prowadzące własną działalność gospodarczą

Na wstępie należy dodać, że osoby prowadzące własną firmę najczęściej spotykają się z odmową przyznania karty. Banki uzasadniają ją tym, że przedsiębiorca może w roku obrotowym nie przebić progu rentowności, a tym samym nie będzie miał z czego zapłacić. Wracając do dodatkowo wymaganych dokumentów, będą to: kserokopia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej lub innego dokumentu potwierdzającego fakt prowadzenia działalności gospodarczej, zaświadczenie z ZUS o niezaleganiu ze składkami, zaświadczenie z US o niezaleganiu z podatkami, dowody wpłat ZUS oraz podatku, zaświadczenie z US o uzyskanym dochodzie/przychodzie. Wymienione dokumenty będą dopuszczone do weryfikacji niekiedy nawet pod rygorem kontrasygnaty biura podatkowe albo księgowego.

  • Osoby prowadzące gospodarstwo rolne

Prowadząc gospodarstwo rolne będzie się trzeba liczyć, że bank lub inna instytucja kredytowa zażąda od nas decyzje z Urzędu Gminy, na podstawie której możemy stwierdzić posiadanie albo dzierżawę gospodarstwa rolnego. Musi wynikać z niej jej wielkość w hektarach. Niekiedy wystarczy tylko zaświadczenie z Urzędu Gminy potwierdzające fakt posiadania lub dzierżawienia gospodarstwa rolnego, określające jego wielkość i uzyskiwany z niego dochód w roku obrotowym.

Co to jest BIK ?

Bank oprócz wskazanych dokumentów dołączanych do wniosku, na pewno sprawdzi nasz BIK. Warto odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wielu wnioskodawców ze zdziwieniem odbiera fakt negatywnego rozpatrzenia ich wniosków pomimo ich prawidłowej treści i formy. Ich odrzucenie wynika właśnie ze „złego BIKU”.

BIK ( Biuro informacji kredytowej) jest zbiorem informacji o:

  • Danych osobowych potencjalnych i byłych kredytobiorcach
  • Informacji o zadłużeniu i zobowiązań w bankach, SKOKach i innych firmach kredytowych. Znajdziemy tam również szczegółowe dane dotyczące daty powstania zobowiązania, terminów poszczególnych spłat i daty całkowitego wykonania zobowiązania kredytowego.
  • Informacji o historii spłat

Łatwo się domyślić, że takie informacje będą dotyczyły zaciąganych kredytów. Informacje zawarte w BIK-u zostają gromadzone i przetwarzane. Ważny jest ich okres przetwarzania uzależniony właśnie od wyrażenia na zgodę na ich przetwarzanie. W przypadku braku zgody, dane są gromadzone i przetwarzane do czasu spłaty zobowiązania. Spłata zobowiązania będzie datą końcową ich istnienia w systemie. Natomiast gdy wyrazimy zgodę, informacje o naszej historii kredytowej będą znajdować się na stałe w bazie BIK-u. Korzyścią jest to, że informacja o należytym wykonaniu zobowiązania będzie widniała tam na zawsze, w ten sposób pozytywnie wpływając na naszą wiarygodność.

Czy istnieją karty kredytowe od ręki dla zadłużonych?

Współcześnie na rynku istnieje spory wybór, jeśli chodzi o karty kredytowe dla zadłużonych i bez BIK-u. Ograniczenie w postaci negatywnej historii kredytowej powoduje jednak, że będziemy musieli liczyć się z większymi granicami zaciąganych zobowiązań. Na rynku możemy spotkać szeroką paletę kart od 500 do ok. 6000zł. W niektórych wypadkach firmy mogą liczyć nawet na kwotę do 50 000zł. Te niskie kwoty są jednak równoważone różnymi dodatkami np. zwrotu pewnej sumy wydawanej na zakupach (np.stacji paliw) albo wygodnym i elastycznym rozłożeniem spłat kredytu oraz niskie oprocentowanie. Najważniejszą zaletą jest wspomniane wcześniej odformalizowanie procedury tzn. że niektóre firmy kredytowe mają bardzo małe wymagania co do historii kredytowej. Udzielają kredytu nawet najbardziej zadłużonym osobom.. Jak widzimy karta kredytowa bez BIK jest narzędziem przydatnym i coraz bardziej popularnym.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here