W dzisiejszych czasach budowanie własnego wizerunku odgrywa bardzo istotną rolę zarówno w życiu prywatnym, jak i w zawodowym. Niestety niewiele osób wie, jak ważne jest to działanie i często bagatelizuje całą sprawę. Bardzo często można spotkać się z mitem, w myśl którego, osoby, o ugruntowanej pozycji zawodowej, nie muszą się więcej starać ani także podnosić swoich kompetencji.
To bardzo duży błąd, a przekonać o tym mogą się pracownicy, którzy byli pewni swojej pozycji na rynku, a mimo to, utracili zatrudnienie. W takiej sytuacji nie należy się załamywać, tylko podjąć odpowiednie kroki, a przede wszystkim, nie popełniać w przyszłości tego samego błędu. Z kolei ludzie, którzy dopiero wkraczają na zawodową ścieżkę, podobnie, jak ci pierwsi, powinni zastanowić się nad swoimi mocnymi stronami i nie umniejszać ich znaczenia.
Wbrew pozorom, nastawienie kandydata, a także rozsławiona ostatnio mowa ciała, odgrywa ważną rolę w procesie rekrutacji. Ważne są oczywiście umiejętności, ale w połączeniu z wszystkimi powyższymi czynnikami, odnosi się wrażenie, że szansa na sukces jest zdecydowanie większa. Wiele osób zastanawia się, co zrobić i jak się zachowywać, aby dobrze wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej.
Niesłusznie, ponieważ etap ten, jest w pewnym sensie kulminacją działań, które trzeba podjąć wcześniej. Pierwszym ważnym krokiem, który trzeba uczynić, jest napisanie porządnego życiorysu, a także listu motywacyjnego. Wielu kandydatów nie przykłada do tego większej uwagi, licząc na to, że przekonają pracodawcę podczas rozmowy twarzą w twarz.
Jest to niestety błąd, ponieważ te, wydawać by się mogło zwykłe papierki, mają duże znaczenie i wiele mówią o kandydacie na dane stanowisko. Pisma te powinny być przejrzyste. Nie należy się bowiem rozwodzić nad poszczególnymi punktami i podpunktami. Te, można rozwinąć właśnie podczas rozmowy. Warto także pamiętać o tym, żeby zawrzeć wszelkie niezbędne do kontaktu informacje.
Przede wszystkim należy podać aktualny numer kontaktowy, nie zaszkodzi także napisanie adresu poczty elektronicznej. Osoby, które nie wiedzą, jak pytać o pracę, mogą poszukać cennych, często przydatnych informacji w sieci. Można znaleźć naprawdę ciekawe poradniki, które po zapoznaniu z nimi, mogą okazać się pomocne. Będąc dobrze przygotowanym, na pewno wzrasta szansa na otrzymanie wymarzonej posady.
Warto pamiętać, że rzadko zdarza się, że o stanowisko ubiega się tylko jedna osoba. Zazwyczaj kandydatów, którzy liczą na zatrudnienie, jest o wiele więcej. Trzeba więc przedstawić swoją osobą w dobrym świetle i pamiętać o kilku zasadach, które mogą okazać się pomocne. Przede wszystkim punktualność. Kandydaci, którzy spóźniają się na pierwszą rozmowę, bardzo rzadko są traktowani poważnie.
Osoby, które nie szanują czasu innych, z góry są skazani na porażkę. Nie bez znaczenia jest także strój. Powinien on być przede wszystkim schludny i dobrany do okoliczności, a także specyfiki pracy. Warto przygotować go dzień wcześniej, żeby nie dokładać sobie niepotrzebnego stresu w dniu rozmowy kwalifikacyjnej. Są to drobiazgi, ale nie oznacza to, że nie mają one wspływu na samopoczucie i poziom stresu.
Jeśli jest szansa na uniknięcie niepotrzebnych niespodzianek, to warto dołożyć starań, by właśnie to uczynić. Ważnym aspektem jest także samoświadomość. Kandydat, który ubiega się o zatrudnienie, powinien wierzyć w to, że jest dobry w tym, co robi. Nie należy umniejszać swoich zasług i doświadczenia, jeśli takowe się posiada. W przypadku pracy skromność nie jest w cenie.
Warto wymienić przedsięwzięcia, w których brało się udział i zakończyły się sukcesem. Przedstawienie siebie w dobrym świetle jest mile widziane, o ile nie nagina się faktów, i jest się szczerym nie tylko wobec pracodawcy, ale także wobec samego siebie. Poszukiwanie pracy nie jest łatwym zadaniem. Wie o tym każdy, kto chociaż raz musiał się zmierzyć z takim wyzwaniem.
Mimo to warto podejmować próby znalezienia wymarzonej posady. Nawet jeśli nie uda się za pierwszym albo drugim razem, to jest szansa, że w końcu otrzyma się pozytywną odpowiedź. Nie próbując, ma się zerowe szanse na powodzenie, a przecież nie o to chodzi.
Ostatnie, co warto przećwiczyć w domowym zaciszu, jest przygotowanie odpowiedzi na najbardziej typowe pytania, które zadawane są na tego typu rozmowach. Ułożenie odpowiedzi w głowie, na pewno nie zaszkodzi, a być może zwiększy poziom pewności siebie i dzięki temu, całe spotkanie przebiegnie w bezstresowej atmosferze i zakończy się sukcesem, czyli w tym przypadku, znalezieniem pracy.