Osoby niedoświadczone na rynku pracy często mają wątpliwości co do tego czym właściwie jest świadectwo pracy. Może się wydawać, że to opinia pracodawcy o pracowniku. Jednak takie przypuszczenie jest błędne. Słowo świadectwo kojarzy się ze szkołą. W czasie nauki szkolnej co roku uczeń otrzymuje świadectwo na którym ma oceny z poszczególnych przedmiotów. Stąd może się wydawać, że pracodawca również wystawia świadectwo z oceną kompetencji i zaangażowania pracownika w miejscu pracy.
Na tym świadectwie może się znajdować opinia pracodawcy o pracowniku. Jednak świadectwo pracy to druk ścisłego zarachowania. Nie można na nim napisać tego co się chce. Nawet jeżeli pracodawca miałoby ochotę zawrzeć pozytywną czy negatywną opinię o pracowniku, to na pewno nie do tego służy świadectwo pracy. Na prośbę pracownika albo nawet bez jego prośby można wystawić referencje którymi później pracownik może się posługiwać poszukując innej pracy. Dobre referencje z poprzednich miejsc pracy mogą być doskonałą kartą przetargową w walce o lepszą pracę.
O ile wystawienie referencji nie jest obowiązkowe o tyle świadectwo pracy trzeba wydać i to jak najszybciej po ustaniu zatrudnienia. Czasami wystawienie świadectwa pracy może się przedłużyć i wcale nie zależy to od złej woli pracodawcy. Czasami księgowością pracodawcy zajmuje się zewnętrzny podmiot, firma zewnętrzna, taka jak na przykład biuro rachunkowe. Wtedy wystawienie świadectwa pracy może trochę potrwać. Przyjmuje się że maksymalnie może być to kilka dni. Według prawa jednak świadectwo pracy powinno zostać wydane bez zbędnej zwłoki.
Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument
Pracownik może mieć bałagan w swoich dokumentach jednak świadectwo pracy zawsze powinno być na wierzchu. Po latach pracownik może zapomnieć w jakich firmach pracował. Różnie w życiu bywa. Czasami ktoś jest zatrudniony w ciągu życia nawet w kilkudziesięciu firmach bo w żadnej długo nie zagrzał miejsca. W takiej sytuacji jednak dana osoba musi zbierać dowody swojego zatrudnienia. Może się wydawać, że przecież wszystko jest skomputeryzowane. Wszystko jest w formie elektronicznej.
Oczywiście dzisiaj komputery to podstawa w wielu instytucjach, również w zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Jednak obowiązkiem pracownika jest przechowywanie świadectw pracy jako dowodu zatrudnienia. Wystawienie świadectwa pracy niezwłocznie po ustaniu stosunku pracy jest obowiązkiem każdego pracodawcy. Niedopuszczalne jest sytuacja kiedy pracodawca z jakiegoś powodu odmawia wydania świadectwa pracy. W takiej sytuacji należy zgłosić się do Państwowej Inspekcji Pracy i walczyć o swoje. Świadectwo pracy jest potrzebne na przykład aby zarejestrować się w Urzędzie Pracy i potwierdzić prawo do pobierania zasiłku dla bezrobotnych.
Kiedy wystawiamy świadectwo pracy
Bez zwłoki. Jak już wiadomo świadectwo pracy to dokument niezwykle istotny. Również pracodawca powinien przechowywać swoją kopię. Pracodawca może wydać pracownikowi świadectwo pracy osobiście. Pracodawca może również wysłać świadectwo pracy pocztą.Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń pracodawcy z pracownikiem oraz zwyczajów jakie panują w danej firmie. Na świadectwie pracy znajduje się wiele cennych informacji dla przyszłego pracodawcy. Jest tam na przykład informacja o zajęciach komorniczych.
W razie pozyskania takiej informacji z poprzedniego świadectwa pracy następny pracodawca ma obowiązek skontaktowania się z komornikiem. Bardzo prawdopodobne, że trzeba będzie realizować dalej zajęcie komornicze. W przypadku zajęć komorniczych pierwszeństwo mają zajęcia alimentacyjne a dopiero później reszta długów. Dziś nie jest niczym niezwykłym, że do zakładu pracy przychodzi list od komornika z zajęciem komorniczym. Wiele osób nie radzi sobie ze swoimi długami. Oczywiście lepiej dogadać się z wierzycielami i spłacać swoje długi zanim do akcji wkroczy komornik.
Jednak w wielu sytuacjach długi są tak wysokie, że trudno zrobić cokolwiek. Znalezienie nowej pracy być może z wyższym wynagrodzeniem niż w poprzedniej pracy może być szansą na wyjście z długów. Dzisiaj informacje o tym, że pracownik posiadał komornika nie jest niczym zaskakującym.
Warto podkreślić jeszcze raz, że na świadectwie pracy nie można pisać tego czego się chce. Należy zamieścić tam informacje tylko i wyłącznie wymagane prawem. Stąd nie można sobie na przykład dopisać numeru PESEL tylko dlatego, że pracodawca uważa że PESEL powinien tam się znaleźć. Na świadectwie pracy nie ma co prawda opinii pracodawcy o pracowniku, ale jest na przykład sposób rozwiązania umowy.