Trzy kroki i masz prawo jazdy!

Przychodzi taki okres w życiu, gdy marzymy, aby wsiąść za kierownicę i pojechać przed siebie. Znudziła już nam się rola pasażera, chcemy się uniezależnić od osób, które mogą prowadzić, bo mają uprawnienia. My też już możemy i chcemy jak najszybciej zrobić prawo jazdy. Od czego zacząć? O czym pamiętać?

Kto może uzyskać prawo jazdy?

Każdy obywatel Polski ma do tego prawo, ale żeby było to możliwe, musimy osiągnąć minimalny wymagany wiek. W przypadku kategorii B o “prawko” można się starać w wieku 18 lat, a dokładniej ujmując – po ukończeniu 18 roku życia. Oczywiście, mówimy o podejściu do egzaminu, lecz sam kurs można rozpocząć wcześniej. Nigdy jednak nie próbujmy prowadzić pojazdu, gdy nie mamy jeszcze uprawnień, bo wiąże się to z surowymi konsekwencjami, o jakich przeczytamy w artykule pt. Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Kto może uzyskać prawo jazdy

Pierwsze kroki – lekarz, wniosek i PKK

  • Najpierw czekają nas odwiedziny u lekarza, który wykonuje badania kierowców. Na tej podstawie stwierdza, czy możemy kierować pojazdami. Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, otrzymujemy orzeczenie lekarskie.

  • Następnie składamy wniosek o wydanie prawa jazdy, do którego trzeba dodać wszelkie potrzebne dokumenty. Całość można także wysłać pocztą.

  • Od 2014 roku zmieniły się trochę przepisy w zakresie uzyskiwania prawa jazdy, więc teraz nim rozpoczniemy kurs, powinniśmy uzyskać numer PKK – Profilu Kandydata na Kierowcę. Dostępny jest w wydziale komunikacji urzędu. To unikalny numer, za pomocą którego uzyskamy tożsamość w systemie szkoły jazdy i systemie ośrodka ruchu drogowego. PKK otrzymamy na kartce, jaką trzeba przedłożyć najpierw w szkole jazdy, a później w ośrodku egzaminacyjnym. Powinniśmy otrzymać go od razu, ale nie zawsze tak się dzieje. Czas oczekiwania może się wydłużyć, na przykład do 2 dni, jak urząd chce sprawdzić nasze dane, ale czasem będziemy musieli poczekać o wiele dłużej: miesiąc (przykładowo, jak otrzymamy negatywne orzeczenie lekarskie) lub 2 miesiące (jak nasza sytuacja wymaga dodatkowych wyjaśnień).

nauka i egzamin

Krok drugi – nauka i egzamin

Jeśli wszystko przebiegnie pomyślnie, możemy zacząć się szykować do kursu i egzaminu. W tym celu zapiszmy się do szkoły jazdy. Koniecznie zabierzmy ze sobą numer PKK. Schemat kursu w każdej szkole wygląda tak samo i składa się z dwóch bloków: teoretycznego i praktycznego. Ten pierwszy trwa 30 godzin, praktyka zaś tyle samo, ale już nie w sali wykładowej, a za kierownicą samochodu. Po zakończeniu tego przygotowania możemy zapisać się na egzamin z teorii w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (WORD). Po pomyślnym jego zdaniu przychodzi czas na egzamin praktyczny, jaki również organizuje WORD.

Nie wszyscy wiedzą, ale nie jesteśmy zmuszeni do uczęszczania na kurs teoretyczny. Możemy bowiem samodzielnie się do niego przygotowywać. Inaczej jest z kursem praktycznym, który jest obowiązkowy. Zapisujemy się na niego po tym, jak “zaliczymy” egzamin z teorii.

Krok trzeci – szczęśliwy koniec

Po pomyślnym zdaniu obu egzaminów przychodzi czas, aby odebrać swoje trofeum, czyli prawo jazdy. Żeby było to możliwe, musimy udać się do urzędu i wnieść opłatę w wysokości 100,50 zł. I w tym momencie możemy sobie prawdziwie pogratulować, bo dołączyliśmy do grona kierowców.

Zrobienie prawa jazdy trochę trwa, bo przecież sam kurs – zarówno teoretyczny, jak i praktyczny, nie mówiąc już o formalnościach – to szmat czasu. A do tego stres i niepokój, a także pytania: czy się uda? Mimo wszystko warto!

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here