Czy warto studiować stosunki międzynarodowe

Wśród kierunków studiów, które wciąż cieszą się dużą popularnością, stosunki międzynarodowe z pewnością zajmują wysokie miejsce. Choć kilka lat temu były prawdziwym hitem, dziś nadal wielu maturzystów zastanawia się, czy warto je wybrać.

Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa. Są to bowiem studia, które dają nam sporo możliwości, ale mogą również okazać się rozczarowaniem. Jak zatem podejść do tej decyzji świadomie?

Czego dowiesz się na stosunkach międzynarodowych?

Stosunki międzynarodowe to kierunek studiów, na którym poszerza się wiedzę z wielu różnorodnych przedmiotów. Jednym z najważniejszych jest historia – zarówno naszego kraju, jak i świata. Poza tym student wybierający ten kierunek musi przygotować się na zajęcia z prawa, na których poznaje się między innymi współczesne systemy polityczne i ich zasady oraz przepisy prawa europejskiego. Studia te dają nam również dobrą okazję do poznawania nawet kilku języków obcych. 

Dla kogo studia te będą dobrym wyborem?

Stosunki międzynarodowe nie są kierunkiem, na którym odnajdzie się każda osoba. W przeciwieństwie do politologii czy kulturoznawstwa, nie skupiają się bowiem na jednej dziedzinie wiedzy. Dlatego też są dobrym wyborem dla tych, którzy posiadają już własne zainteresowania, pasje i wiedzą jaką drogą zawodową chcą obrać. Wówczas stanowią doskonałe uzupełnienie, które pozwoli wzbogacić i usystematyzować wiedzę na temat świata i sytuacji w poszczególnych państwach i regionach. Bardzo często wybierane są przez osoby, które już pracują zawodowo – z powodzeniem możemy je bowiem połączyć z pracą na etacie. Są również dobrym wyborem dla pragnących kontynuować swoją edukację za granicą i wiążących swoją przyszłość z pracą w innym kraju.

Praktyki w czasie studiów – gdzie można je odbyć?

Jak ma to miejsce w wielu kierunkach studiów, tak i w przypadku stosunków międzynarodowych student musi obligatoryjnie zaliczyć trzytygodniowe praktyki, które pozwolą mu na wykorzystanie swojej wiedzy w realnych działaniach. Miejsc, w których możemy je odbyć , jest sporo – są to państwowe urzędy, konsulaty, stowarzyszenia oraz inne organizacje pozarządowe. Część studentów odbywa też swoje praktyki podczas pracy w redakcjach prasowych lub internetowych. 

Perspektywy zawodowe po ukończeniu stosunków międzynarodowych

Ukończenie stosunków międzynarodowych otwiera absolwentom wiele ścieżek zawodowych. Osoby, które uzyskały dyplom, bardzo często pracują w dyplomacji, organach państwowych, organizacjach pozarządowych czy w redakcjach zajmujących się wieściami ze świata. Mogą również podjąć zatrudnienie w międzynarodowych korporacjach, jak również małych firmach, którym zależy na tym, by zacząć sprzedawać swoje produkty za granicą. Możliwości jest więc naprawdę sporo. 

Podsumowując, stosunki międzynarodowe to kierunek dla osób aktywnych, które lubią działać i zależy im raczej na zdobyciu szeroko zakrojonych kompetencji i umiejętności niż twardej, akademickiej wiedzy. Mogą być wsparciem w karierze na wielu różnych stanowiskach, niemniej jednak nie gwarantują pracy w konkretnym zawodzie. Wybór tego kierunku studiów warto więc dobrze przemyśleć, choć absolwenci podkreślają, że ukończenie dobrej uczelni zdecydowanie ułatwia sytuację na rynku pracy.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here