5 sposobów, by uzyskać lepsze wyniki w nauce

Nie zawsze rodzice są zadowoleni z osiągnięć szkolnych swoich dzieci. Bywa, że pomimo tego, iż dziecko stać na więcej to zwyczajnie zaniedbuje naukę, bądź zasłania się tym, że nie rozumie materiału. Oczywiście, aby zachęcić dziecko do nauki nie należy mu płacić za oceny, wszak uczy się dla siebie i swojej przyszłości. Jednak my dzisiaj przedstawimy Wam 5 sposobów na to, by wasza pociecha uzyskała zdecydowanie lepsze wyniki w nauce. Nie odkryjemy Ameryki jeśli stwierdzimy, że podstawą będą podręczniki do szkoły i systematyczna nauka. Zatem do dzieła.

Sposób nr 1 : systematyczność kluczem do sukcesu

Dziecko należy uczyć systematyczności. Najlepiej zacząć już na samym początku edukacji. Otóż dobrym sposobem jest uczenie, że odrabiania lekcji nie należy zostawiać na wieczór, gdyż wtedy wiele wiedzy zdobytej na lekcji dziecko może już nie pamiętać. Oczywiście nie oznacza to wcale, że zaraz po szkole ma uczyć się, czy odrabiać lekcję, chodzi o to, że nie powinno zostawiać tego na sam koniec dnia, gdyż wtedy zwyczajnie bardziej odczuwa zmęczenie. Ponadto systematyczność odnosi się również do regularności, czyli codziennego uczenia się. Warto tutaj zauważyć, że codzienne powtarzanie materiału sprawia, że przed sprawdzianem, czy klasówką wystarczy tylko przypomnieć sobie zagadnienia, co także sprawi, że wiedza będzie usystematyzowana, a nie wyuczona na tzw. 5 minut.

Sposób numer 2: zrozumienie, a nie nauka na pamięć

Efektywna nauka to uczenie się ze zrozumieniem. Na pamięć trzeba uczyć się tylko wierszy, czy słów piosenek na lekcjach. Natomiast pozostałą wiedzę należy zrozumieć. Tutaj należy wiedzieć, że samo zapamiętanie np. wzoru z matematyki nic nie da, jeżeli uczeń nie będzie wiedział jak ma go wykorzystać i kiedy. Na szczęście we współczesnych podręcznikach do szkoły nacisk kładziony jest nie tylko na teorię, ale i praktykę. Zatem dzieci mają do dyspozycji świetne materiały, teraz pozostaje z nich tylko skorzystać. Tutaj również dużą rolę odgrywają rodzice, którzy powinni pomagać podczas odrabiania lekcji. Powinni oni także pomagać przy nauce i tłumaczyć to, czego dziecko nie rozumie. Warto także kupić repetytoria ćwiczeniowe np. te wydawane przez wydawnictwo edukacyjnego Nowa Era. Oczywiście czasami każdemu z nas brak czasu, dlatego zawsze można, a nawet trzeba dziecko zapisać na korepetycje.

Sposób numer 3: rozmowa i docenianie

Niestety bywa tak, że dzieci bardzo szybko się zniechęcają. Tak naprawdę wystarczy tylko małe niepowodzenie. A jak wiadomo nie można poddawać się przez małe potknięcie. Dlatego należy uświadomić dziecku, że czasami może się zdarzyć, że pomimo nauki otrzyma złą ocenę. Tutaj trzeba docenić i pochwalić samo staranie się. Następnie należy także uświadomić dziecku, że być może nie do końca zrozumiało materiał, dlatego musi jeszcze bardziej się starać, a dzięki temu osiągnie dobre oceny. Absolutnie rodzic nie może być krytyczny, gdyż swoja postawą może doprowadzić do pogorszenia się samooceny dziecka, a to niestety rzutuje nie raz na całe życie.

Sposób numer 4: wypoczynek ma znaczenie

O tym, jak ważny jest sen dla dziecka wie każdy. Niestety często rodzice zapominają, że dzieci muszą się wysypiać inaczej będą nieskupione na lekcjach, a zdobywanie materiału będzie przychodzić im z trudem. Dlatego należy pamiętać, że dzieci powinni spać 8 godzin i tego należy się trzymać. Podobnie rzecz ma się ze starszymi dziećmi, czy nawet nastolatkami. Również one powinny się wysypiać i należy im przypominać, że jeżeli chcą być skupione na zajęciach to muszą być wyspane. Kolejnym ważnym elementem jest jedzenie śniadania i odpowiednie nawadnianie organizmu.

Sposób numer 5: ograniczenie grania na komputerze, czy telefonie

Często od dzieci można usłyszeć, że lekcje są nudne dlatego nie potrafią się na nich skupić. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele, a często największą przyczyną jest ciągły dostęp do komputera, czy telefonu. Jeżeli dziecko ciągle gra w gry i żyje w wirtualnym świecie trudno potem dziwić się, że lekcje są dla niego nudne i ma problem, żeby wysiedzieć 45 minut. Ale tutaj należy zachować umiar. Nie oznacza to wcale, że trzeba odłączyć dziecku dostęp do sieci, czy zabrać telefon, ale zwyczajnie wyznaczyć zasady. Zatem granie przez kilka godzin jest zwyczajnie niedopuszczalne.

Pamiętajcie, że wystarczą tylko proste zasady, by wasze dziecko osiągnęło lepsze wyniki w nauce. Tutaj również dużą rolę pełnicie Wy. Otóż wasze wsparcie i pomoc w nauce ma bardzo duże znaczenie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here