Który program emerytalny powinieneś wybrać?

Coraz więcej analityków finansowych podkreśla, że świadczenia odprowadzane na OFE lub ZUS mogą okazać się niewystarczającym zabezpieczeniem finansowym dla przyszłych emerytów. Warto zatem już teraz pomyśleć nad alternatywnym rozwiązaniem i ulokować swój kapitał w ramach dobrowolnego planu tzw. III filaru ubezpieczeń.

Indywidualne konta emerytalne

IKE zostały opracowane w 2004 roku, a ich zaletą było uniezależnienie zysków od obowiązującego do dnia dzisiejszego podatku dochodowego. Indywidualne konta emerytalne stanowią centrum, wokół którego tworzone są strategie programów emerytalnych III filaru. W przypadku gromadzenia oszczędności w ramach IKE, klienci sami decydują o sposobie generowania zysków. Pieniądze mogą być odkładane na konto bankowe, inwestowane w ramach funduszy kapitałowych lub lokowane na giełdzie aktywów finansowych. W przypadku wycofania środków przed osiągnięciem wieku emerytalnego, klient również nie zostaje obciążony podatkiem Belki, jeśli wpłaty były regularnie dokonywane. Szczegółowe informacje na temat zasad funkcjonowanie Indywidualnych Kont Emerytalnych znaleźć można na stronie internetowej https://viennalife.pl/.

Indywidualne Konto Zabezpieczenia Finansowego

Limit wpłat na IKZE uzależniony jest od prognozowanej w danym roku wysokości miesięcznego wynagrodzenia w narodowej gospodarce. Maksymalna wartość kapitału może stanowić 1,2-krotność tej sumy. Co więcej, comiesięczne składki można odliczyć od dochodu. Ograniczeniom nie podlegają jednak osoby małoletnie, mogące dokonywać wpłat jedynie w okresie, w którym uzyskały dochody w ramach umowy o pracę. 

Korzyści IKE i IKZE

Programy emerytalne mają kilka wspólnych zalet, wśród których warto wskazać:

  • możliwość korelacyjnego działania konta w ramach oferty IKZ i IKZE
  • dziedziczenie gromadzonego kapitału
  • indywidualny charakter oszczędności

Wybór odpowiedniego planu emerytalnego zależy od różnorodnych czynników. Każda opcja ma swoje wady i zalety. Warto zatem dostosować strategię finansową do swoich potrzeb oraz  możliwości. Istotną kwestię stanowi również jasne sprecyzowanie celów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here