Jednym z ciekawszych instrumentów finansowych na giełdzie są kontrakty futures. To umowy terminowe, które — jak sama nazwa wskazuje — rozliczasz w przyszłości. Stanowią ciekawe uzupełnienie portfela inwestycyjnego i dają dostęp do wielu rynków giełdowych, co podoba się wielu inwestorom. Z artykułu dowiesz się, na czym dokładnie polegają kontrakty futures i jak się nimi handluje.
Futures — jak to działa?
Kontrakt futures pełni rolę umowy pomiędzy dwiema stronami, na mocy której jedna zobowiązuje się do zakupu lub sprzedaży danego aktywa (surowca, waluty, etc.) w przyszłości, ale cena jest ustalana w danym momencie. Dzięki temu jedna lub druga strona wychodzi na tym z zyskiem (w zależności od tego, jak ułoży się rynek). Dawniej kontrakt futures wiązał się z dostawą surowca, który został sprzedany, ale dziś nie ma to miejsca (przynajmniej nie w handlu za pomocą brokera internetowego).
Co ciekawe, w życiu często zawieramy tego typu umowy. Przykładem jest chociażby kupno mieszkania z wyprzedzeniem. Podpisujesz umowę i zobowiązujesz się zapłacić za towar (mieszkanie), który otrzymasz w przyszłości.
Zanim dowiesz się, jak handlować kontraktami futures, wybierz odpowiedniego brokera. Platforma od Saxo Bank oferuje korzystne warunki i innowacyjne rozwiązania — kliknij i sprawdź, jak łatwo wdrożysz się w giełdę.
Zarabianie na kontraktach futures
Na początku trzeba zaznaczyć, że jeden kontrakt ma określoną przez giełdę wartość. Np. futures na ropę obejmuje 1000 baryłek ropy, czyli około 120 000 litrów. Nie możesz kupić mniej, niż jest zawarte w kontrakcie. Możesz natomiast nabyć wielokrotność kontraktu.
Kiedy już wejdziesz w posiadanie futures, musisz go sprzedać przed okresem wygaśnięcia. Ostateczny termin ważności kontraktu również ustala giełda. Jeśli więc twoja umowa jest ważna do końca bieżącego roku, tylko do tego momentu możesz nią handlować. W przeciwnym wypadku w dniu wygaśnięcia kontraktu broker automatycznie go rozliczy po aktualnej cenie rynkowej.
Trzymając się przykładu ropy: jeśli jej wartość będzie wyższa, niż w chwili zawarcia umowy, zarobisz. Jeśli natomiast będzie niższa — stracisz.
Mimo że w niektórych przypadkach istnieje możliwość inwestycji długoterminowych za pomocą futures, zwykle służą one do handlu krótkoterminowego. Sprzyja temu dźwignia finansowa, w oparciu o którą możesz lewarować inwestycję.
W co zainwestujesz za pomocą futures?
Za pomocą kontraktu futures uzyskujesz dostęp do większości rynków giełdowych. Zawrzesz umowę na:
- akcje,
- waluty,
- stopy procentowe,
- towary,
- a nawet kryptowaluty.