Praca zdalna, nazywana też e pracą, to coraz częściej spotykany model zarabiania pieniędzy i kształtowania ścieżki zawodowej. Już nie tylko telefon, ale przede wszystkim Internet daje taką możliwość. Rozwój tak zwanej rzeczywistości wirtualnej przełożył się na gruntowne przeobrażenie rynku pracy. Dzisiaj wiele, jeżeli nie większość, obowiązków służbowych można śmiało wykonywać zdalnie.
Z biegiem lat decyduje się na to coraz więcej osób.
Rzadziej słyszą też pytania, co to jest e praca. Taka forma pracy zdążyła się bowiem już upowszechnić. Przynajmniej w mentalności ludzi. Specjaliści zajmujący się rynkiem zatrudnienia przewidują natomiast, że w perspektywie najbliższych lat w ten sposób pracować będzie co trzeci, a nawet co drugi zatrudniony.
Czas pokaże, czy takie założenia znajdą potwierdzenie w rzeczywistości. Jednak już teraz widać, że zarabianiem na odległość interesuje się coraz więcej osób. Co jeszcze istotniejsze, pozytywnie oceniają to też ich przełożeni. Z ich perspektywy odpowiedź na pytanie co to jest e praca sprowadza się do realnych oszczędności.
Nie muszą bowiem wynajmować kosztownej siedziby w atrakcyjnej lokalizacji. Wystarczy niewielkie biuro obsługi klienta. Pracownicy i tak wykonują swoje zadania z domu lub z jakiegokolwiek innego miejsca. Wystarczy dostęp do sieci, komputer czy chociażby tablet.
W jakich branżach e praca sprawdza się najlepiej?
Wymieniać można by naprawdę długo. Przede wszystkim jednak zainteresowanie nią widoczne jest w tak zwanych wolnych zawodach. Dziennikarze, graficy, copywriterzy, oni najczęściej działają zdalnie. Nowoczesne oprogramowanie umożliwia takie działanie również księgowym, ekonomistom, a nawet nauczycielom. Prowadzenie zajęć online jest już nie tylko teorią, ale wykorzystywane jest chociażby przez szkoły językowe czy uczelnie wyższe.
Jeszcze nie tak dawno lokalizacja czy bardziej konkretnie miejsce pobytu były wyznacznikami ludzkiego życia. Decydowały o szansach na zatrudnienie, o perspektywach na rozwój i tak dalej. Obecnie te bariery zatarły się, a pracować można z praktycznie każdego miejsca na Ziemi. O ile oczywiście jest tam możliwość kontaktu z przełożonymi. Zatem e praca to krok naprzód w kierunku zrównania perspektyw zawodowych.
Dzisiaj nawet rozmowy kwalifikacyjne odbywają się za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Co więcej, niektórzy pracodawcy nigdy nawet w ten sposób nie kontaktowali się ze swoimi podwładnymi. Wystarcza im kontakt mailowy, ewentualnie sms.
Przedstawicielom starszych generacji taka zmiana relacji pracownik – pracodawca wciąż jeszcze czasami nie mieści się w głowie. Mają problem z przyswojeniem w ogóle co to jest e praca, nie mówiąc już o zasadach na jakich jest organizowana. Jednak także i to bardzo się zmienia.
Młodzi ludzie doskonale się orientują w realiach rzeczywistości wirtualnej, więc praca w ten sposób ich nie dziwi. Starsi starają się natomiast podążać za tymi trendami. Zwłaszcza że coraz częściej decydują one o pozostaniu aktywnym zawodowo. Współcześni pracodawcy co prawda coraz bardziej doceniają rzetelność i etykę pracy starszych i są gotowi ich zatrudniać, ale oczekują podążania za trendami. I bycia na bieżąco z przynajmniej najważniejszymi zmianami.
Praca zdalna często kojarzona jest ze studentami i matkami małych dzieci. Faktycznie przedstawiciele tych dwóch grup społecznych często poszukują zatrudnienia w takiej formie. Daje im ono bowiem znaczną dozę wolności i samodzielności w zarządzania swoim czasem. Jeżeli chce się połączyć pracę z edukacją czy wychowaniem dziecka, warto szukać takich ułatwień.
Przekładają się one bowiem na brak frustracji oraz osiąganie lepszych wyników w różnych sferach aktywności jednostki. Trzeba jednak pamiętać, że na młodzieży akademickiej i młodych matkach nie kończy się lista osób wykonujących e pracę.
Wręcz przeciwnie, systematycznie dołączają do nie także inni. Zdalne zatrudnienie nie jest może pozbawione wad, ale w wielu przypadkach z pewnością przekłada się na większe możliwości rozwoju zawodowego i łączenia pracy z życiem prywatnym.
Postęp cywilizacyjny będzie zapewne postępował. A wraz z nim zmieniają się kolejne sfery życia ludzi. Dotyczy to także pracy. Formy zatrudniania zmieniają się. I tak jak dzisiaj trudno znaleźć branżę, która nie opierałaby się na innowacyjnych technologiach, tak w przyszłości cała definicja firmy i zespołu pracowników może zostać całkowicie przedefiniowana. Już teraz współpracownicy mogą się nie znać. Za kilka lat relacje te ulegną zapewne jeszcze większemu rozluźnieniu.