Piwnica – jak ją zagospodarować?

Posiadanie piwnicy w domu lub mieszkaniu daje nam spore możliwości – jest to przecież dodatkowa przestrzeń, którą można dobrze zagospodarować. Poniżej znajdziecie kilka ciekawych pomysłów.

Pralnia, warsztat czy składzik?

W większości przypadków piwnica spełnia rolę magazynku na różnego rodzaju przedmioty, które aktualnie nie są w użytku. Dlatego najczęściej można tam znaleźć sanki, narty, opony lub stare rzeczy. Coraz więcej osób jednak zaczyna szukać innych bardziej funkcjonalnych zastosowań dla piwnicy. Okazuje się że można w niej stworzyć na przykład funkcjonalną pralnię lub pomieszczenie do oglądania filmów.

Bardzo wiele zależy od rozmiarów piwnicy a także od tego jakie warunki w niej panują. Trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak wilgotność, temperaturę czy dostęp do instalacji elektrycznej i wodnokanalizacyjnej. 

Zazwyczaj w piwnicach temperatura powietrza jest nieco niższa niż w mieszkaniu. W niektórych przypadkach może okazać się to zaletą – na przykład gdy chcemy zmienić piwnicę w spiżarnię – w innych sytuacjach trzeba zastanowić się nad zamontowaniem dodatkowego ogrzewania. Instalacja wodnokanalizacyjna przydaje się gdy mamy zamiar zmienić piwnicę na przykład w pralnię.

Magazynek

Nawet jeśli nie chcemy zmieniać zastosowania piwnicy w przytulny pokój do gier lub domowy warsztat warto zrobić wszystko by stała się ona bardziej funkcjonalna. Jeśli chcemy mieć tam dobrze funkcjonujący składzik powinniśmy zainwestować przede wszystkim w dobrej jakości regał do magazynu. Dzięki niemu można w piwnicy przechowywać znacznie większą ilość różnego rodzaju przedmiotów. W składziku warto też zamontować kilka półek ściennych, wieszaków i oczywiście haki na rowery.

Pralnia i suszarnia

Pralka wcale nie musi stać w łazience. Bardzo wygodnym rozwiązaniem jest posiadanie osobnego pomieszczenia które spełnia rolę pralni i suszarni. Ma to wiele zalet, nie słychać na przykład odgłosów pracującej pralki. Dlaczego więc nie zamontować pralki właśnie w piwnicy?

Dzięki temu, że w pralni będą znajdować się kosze z brudnym praniem oraz deska do prasowania łazienka w łazience będzie więcej miejsca i będzie ona wyglądała znacznie estetyczniej.

Siłownia w piwnicy

Piwnica może być wykorzystywana też w mniej typowy sposób. Można w niej na przykład urządzić siłownię domową. Dla osób lubiących sport i aktywny tryb życia wydaje się to idealnym rozwiązaniem. Pamiętajmy że nie wystarczy kupić sprzęt do ćwiczeń, pomieszczenie w którym mamy zamiar ćwiczyć musi być też odpowiednio urządzone i wentylowane.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here