Czy można nauczyć się języka obcego po 40?

0
2450

Właśnie rozpoczął się kolejny rok akademicki i kursy językowe są wręcz oblegane/ Ale bynajmniej nie przez młodzież! Do najpopularniejszych grup należą dorośli 40+. Wniosek z tego jest jeden. Nigdy nie jest za późno na nową umiejętność.

Nauka języka obcego najczęściej kojarzy nam się z latami młodości. Dorośli po 40 roku życia, zwłaszcza Ci, którzy nie opanowali jeszcze żadnego języka, często nie wierzą, że są jeszcze w stanie poprawić swoje językowe umiejętności. Tymczasem, dojrzali uczniowie mają nawet w pewnych kwestiach przewagę nad młodszymi adeptami.

Załóżmy, że czasy nastoletnie masz już dawno za sobą i chciałbyś albo musisz nauczyć się nowego języka. W głowie na pewno pojawiają się myśli takie jak: “jestem na to za stary” albo “mój umysł nie pracuje już tak jak kiedyś”. Wszyscy jesteśmy zafascynowani umiejętnością nauki języków przez dzieci. Postrzegamy ich umysły jak gąbki, które mają zdolność wchłaniania nowych słów z niezwykłą łatwością.

A co gdybyś dowiedział się, że argument, że dzieci mają lepszą pamięć i naturalną zdolność do nauki języków to mit, a mówienie, że jest się za starym na nauczenie czegoś nowego, to tylko wymówka? Twój mózg, niezależnie od wieku, wciąż ma zdolność do efektywnego przetwarzania informacji i uczenia się. Co więcej, masz coś, czego dzieci nie mają: zaangażowanie, koncentrację, determinację oraz doświadczenie. Poznaj pięć powodów, dzięki którym zrozumiesz, że nie jesteś za stary na naukę języka.

Jesteś bogatszy o życiowe doświadczenie

Jak często udzielasz swoim dzieciom porad na podstawie osobistych doświadczeń? Wiesz więcej, ponieważ już to wszystko przeżyłeś, prawda? Cóż, to samo dotyczy nauki języków. Wiesz już, jak najlepiej przyswajać wiedzę. Opracowałeś skuteczne techniki uczenia się. Znasz swoje ograniczenia i potrafisz dostosowywać się do zmian.

Również Twój zasób słownictwa jest na znacznie wyższym poziomie niż kiedyś. Niektóre słowa będą brzmiały znajomo, więc znajdziesz połączenia i łatwo je zapamiętasz. To samo tyczy się gramatyki – wiele reguł gramatycznych pozostaje niemal niezmiennych, zwłaszcza w spokrewnionych ze sobą językach. Przyswajanie nowych czasów powinno Ci więc przychodzić z łatwością – nauczyłeś się już tego choćby w języku ojczystym.

Jesteś w stanie w pełni skorzystać z potencjału technologii

Jeśli czytasz ten artykuł, to znaczy, że potrafisz korzystać z komputera, tabletu lub smartfona. Znajomość obsługi tych urządzeń pomoże Ci też w nauce języka. Kiedy byłeś młodszy, byłeś zależny od nauczycieli, programu nauczania w szkole. Istnieje mnóstwo wspaniałych aplikacji, kursów językowych online, programów, gier czy stron internetowych, które pozwalają rozpocząć naukę dowolnego języka.

Perfekcja przychodzi z czasem

Twoją największą przewagą jest zdobyte doświadczenie – nauczyłeś się już uczyć, nie zaczynasz od zera. Wiesz, jakie strategie uczenia się przynoszą dla Ciebie najlepsze efekty, a sam stałeś się skuteczniejszy. Nie tracisz czasu na metody, które nie działają, tylko od razu przechodzisz do rzeczy. Dzięki temu Twój poziom językowy rośnie stosunkowo szybko, a nic nie wpływa lepiej na motywację do nauki niż widoczne postępy.

Znajdujesz i poprawiasz błędy

Ucząc się języka jako osoba dorosła masz dostęp do słowników i zasad gramatycznych, które sprawiają, że proces nauki jest bardziej złożony i skuteczny. Jeśli więc Twoim zadaniem jest napisanie listu, to po jego zakończeniu możesz być swoim własnym edytorem. Sprawdzisz gramatykę i słownictwo, zidentyfikujesz błędy i je poprawisz.

Ograniczenia fizyczne?

Z wiekiem trudniej zmusić nasz aparat mowy do tego, by w sposób jak najbardziej odpowiadający specyfice fonetycznej obcego języka można się było wypowiadać. Nasze struny głosowe grubieją i wydawanie różnych  dźwięków z wiekiem wychodzi nam coraz gorzej. Ale mówić tak jak native speaker, bez swojego akcentu nie potrafi nikt, kto drugiego języka nie przyswoił jako małe dziecko. Niezależnie od wieku łatwość czy trudność nauki zależy również od indywidualnych predyspozycji.

Jeżeli Ty lub ktoś z Twojej rodziny chce nauczyć się języka obcego – koniecznie poleć mu kurs języka organizowany przez ESKK.

Lekcje w ESKK to nie tylko doskonały sposób na naukę, ale także przyjemne spędzanie wolnego czasu, oraz wyjątkowa szansa do rozpoczęcia całkiem nowego etapu w życiu, który wcale nie musi wiązać się z typowymi zajęciami dla dojrzałych ludzi a wręcz przeciwnie, może stać się ekscytującą przygodą dla ludzi po 40!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here