Każdy w pewny momencie staje przed wyborem swojej drogi życia. Dla jednego jest to szukanie zatrudnienia w dużych korporacjach, dla innego ważne jest, aby pracować w sektorze budżetowym. I tutaj pojawiają się różne opcje wyboru. Można być urzędnikiem w którymś z urzędów gminy lub miasta, można zatrudnić się w innej jednostce budżetowej.
Szczególnie popularne na przestrzeni ostatnich lat jest poszukiwanie pracy w takich instytucjach jak straż pożarna, czy policja. Instytucje te gwarantują stałe zatrudnienie, pewną pensję, bardzo pokaźny pakiet socjalny. Dlatego też każdego roku w określonym czasie pojawiają się liczne informacje o naborze w każdej z tych instytucji.
Można natknąć się na nie podczas przeglądania codziennej prasy, pojawiają się w serwisach informacyjnych niemal każdej stacji telewizyjnej. Często można podczas różnych imprez masowych natknąć się na stoiska informacyjne Policji. Już tam podczas pierwszego spotkania możesz się dowiedzieć jakie masz predyspozycje i umiejętności do pracy w policji. Podczas tej pierwszej rozmowy zostanie przedstawiony ci zakres ewentualnych zadań, wymagania jakie musisz spełnić. Każdego roku grono osób zachęconych takimi rozmowami stawia się w Wydziale Kadr i Szkolenia poszczególnych Komend Wojewódzkich i Powiatowych Policji w poszukiwaniu swojego miejsca. Tam przekazywane informacje są już bardziej ścisłe, tam te kandydat spotyka się już z pierwszymi formalnymi sprawami. Jednak niezależnie od tego jakie ma wykształcenie, jaki typ osoby stanowi, pierwsze miesiące służby upłyną mu na stażu w podstawowej formacji jaką jest prewencja. Ta informacja odstrasza już część osób, które uważają że ich predyspozycje i umiejętności predestynują ich do zgoła innego rodzaju służby. Ale to nie koniec. Jest jeszcze szereg testów, z którymi należy się zmierzyć zanim będzie można włożyć mundur.
Po spełnieniu wymagań formalnych związanych z minimalnym wiekiem oraz wykształceniem, trzeba zmierzyć się z kolejnymi etapami. To one powiedzą prowadzącym nabór jakie masz predyspozycje i umiejętności do pracy w policji. Testy psychologiczne pozwolą sprawdzić twój profil osobowościowy, a testy fizyczne określą stan twojej kondycji. Te właśnie dwa etapy naboru sprawiają kandydatom ubiegającym się o pracę w Policji najwięcej problemów. Już etap testów psychologicznych potrafi odsiać sporą grupę chętnych do podjęcia służby. Pytania często -podchwytliwe, na poziomie testów na inteligencję pozwalają stwierdzić na ile dany kandydat do pracy w policji się nadaje. Bo pamiętać należy, że jest to służba, a nie praca. Ma ona swoją wcale niełatwą specyfikę. Policjant podczas swoich codziennych obowiązków służbowych spotyka się z najróżniejszymi sytuacjami, które wymagają od niego zachowania zimnej krwi, dużej odporności na stres, które wymagają też szybkości myślenia i podejmowania czasami trudnych decyzji. Dlatego też testy psychologiczne stanowią tak ważny element naboru do pracy w policji. To one mogą decydować w przyszłości o życiu lub śmierci zarówno tego policjanta, jak też innej osoby. Bo przecież policjant to osoba która jest uzbrojona i w niejednym przypadku musi tej broni użyć. Dlatego tak ważne jest aby w szeregi policji nie były przyjmowane osoby o wątpliwych predyspozycjach, a na pewno nie z zaburzeniami osobowościowymi.
Wspomniane użycie broni jest środkiem ostatecznym, dlatego tak ważna jest sprawność fizyczna kandydata. Nim sięgnie po broń palną być może będzie w stanie zneutralizować napastnika siła fizyczną, używając tylko mniej dolegliwych środków przymusu bezpośredniego takich jak chwyty obezwładniające, czasami użycia tonfy, czy pałki służbowej. Test fizyczne sprawdzają predyspozycje fizyczne, szybkość, wytrzymałość, ogólną sprawność fizyczną. To one będą niezbędne, gdy dojdzie do interwencji, do zatrzymania groźnego przestępcy. To właśnie te dwa elementy, których tak często boją się kandydaci ubiegający się o prace w policji, stanowią o jakości późniejszej ich pracy.
Przejście tych etapów pozwala w końcu dostać się do służy, ale jeszcze nie w wymarzonym Wydziale. Najpierw paromiesięczne przygotowanie w ramach kursu podstawowego, który zazwyczaj organizowany jest w jednej ze szkół policji. Są one umiejscowione na terenie całego kraju – w Legionowie, w Katowicach, w Pile, w Sieradzu. Podczas tego kursu kandydat zapozna się z elementarze tej pracy. Pozna podstawowe procedury, nauczy się podstawowych przepisów, technik interwencji. Na szkole policji po raz pierwszy w większości przypadków kandydaci mają kontakt z bronią palną. Zakończenie tego kursu pozwoli im wrócić do macierzystych jednostek i rozpocząć służbę. Służbę, która jest tak różna od tej śledzonej na ekranie telewizora.