nawozy

Profesjonalni użytkownicy środków ochrony roślin zostali już przyzwyczajeni, że skuteczna ochrona roślin jest z roku na rok coraz trudniejsza. Związane jest to z brakiem odnowienia dla kolejnych substancji czynnych, które są składnikami środków ochrony roślin. Praktycznie co roku zostają wycofane produkty będące ważną częścią programów ochrony.

Co warto wiedzieć o metrybuzynie?

Metrybuzyna jest ważną substancją czynną stosowaną do zwalczania chwastów dwuliściennych w uprawie ziemniaka i pomidora oraz soi. Ma bardzo dobre działanie doglebowe, dlatego też można ją było wykorzystywać do zabiegów bezpośrednio po sadzeniu/siewie lub krótko po wschodach. Substancja czynna jest również składnikiem popularnego herbicydu do zwalczania chwastów jedno i dwuliściennych w zbożach ozimych jesienią.

Może liczba środków ochrony roślin zawierających substancję czynną metrybuzyna nie jest wysoka (23), jednak są one kluczowe w przygotowaniu strategii zwalczania chwastów.

W jakich produktach występuje metrybuzyna?

W Polsce zarejestrowane są herbicydy zawierające metrybuzynę solo, ale również w mieszaninach formulacyjnych z innymi substancjami czynnymi o bardzo dobrym działaniu doglebowym. Związek przez producentów łączony jest z prosuflokarbem, chlomazonem, diflufenikanem i flufenacetem.

Jakie chwasty zwalcza metrybuzyna?

Substancja czynna pobierana jest przez korzenie chwastów i zwalcza między innymi takie gatunki jak:

  • chwastnicę jednostronną i wiechlinę roczną
  • fiołek polny, komosę białą, gorczycę polną, gwiazdnicę pospolitą, przetacznik perski, rdest powojowaty, chabra bławatka

Decyzja Komisji Europejskiej

Komisja Europejska w dniu 31 października 2024 roku wydała rozporządzenie 2024/2806, w którym poinformowała o braku odnowienia dla substancji czynnej metrybuzyna. Podała w nim również, że państwa członkowskie będą miały maksymalnie 12 miesięcy na wydanie decyzji zmieniających zezwolenia środków ochrony roślin zawierających metrybuzynę. Zmiana będzie polegała na cofnięciu zezwolenia, czyli wprowadzeniu zakazu stosowania herbicydów z substancją czynną na terenie całej Unii Europejskiej.

W rozporządzeniu została wskazana również data, do której rolnicy będą mogli stosować metrybuzynę i jest to 24 listopada 2025 roku. Okres ten może zostać skrócony przez władze lokalne. W Polsce raczej się tak nie stanie. Szczegółowe informacje dotyczące dat granicznych dla wprowadzania na rynek, sprzedaży oraz zużycia zapewne zostaną podane wkrótce przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi. O szczegółach dotyczących wycofania substancji czynnej metrybuzyny przeczytasz pod tym adresem: https://osadkowski.pl/blog-agrotechnika/metrybuzyna-wycofana-w-2025.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here