Praca powinna dawać człowiekowi satysfakcję, poczucie szczęścia i stabilizację finansową. Czasem jednak nawet najlepsza z pozoru firma okazuje się dla zatrudnionych osób prawdziwym koszmarem, przez który nie można cieszyć się udanym życiem zawodowym. Coraz częściej bowiem pracodawcy pozwalają sobie na mobbing. Czasem też kiepska atmosfera w firmie wynika z zachowania samych pracowników, którzy wzajemnie ze sobą bezustannie rywalizują, podstawiają sobie nogi (oczywiście w przenośni) i wytykają sobie różne błędy, byleby tylko samemu móc uzyskać lepszą pozycję. Osoby, które nie są odporne na stres, stają się ofiarami w swojej własnej pracy i przez to nie mogą skupić się na wywiązywaniu się z codziennych obowiązków. Warto więc wiedzieć – mobbing w pracy jak się bronić – aby do niego nie dopuścić albo umieć na niego właściwie zareagować.

Po czym poznać mobbing w pracy?

Kiedy pracownik powinien zaniepokoić się funkcjonowaniem firmy, która zdecydowała się go zatrudnić? W jakich sytuacjach może zareagować, stwierdzając, że pewne granice zostały właśnie przekroczone? Objawów mobbingu jest całkiem sporo. Pierwszym z nich będzie nadmierna ilość nakładanych na pracownika obowiązków. Oczywiście w dzisiejszych czasach każde przedsiębiorstwo stara się aktywnie rozwijać i z tego powodu mobilizuje swój zespół do coraz cięższej i trudniejszej pracy. W biurach nieraz trzeba zostawać po godzinach, by sprawdzić przygotowane raporty czy rozpocząć działania nad zupełnie nowym projektem. Póki samym pracownikom nie zaczyna to przeszkadzać, nie ma powodów do zmartwień. Czasem jednak podobne sytuacje przeradzają się w wykorzystywanie pracowników.
Są oni zmuszani do zostawania po godzinach, a gdy reagują odmową, grozi się im zwolnieniem warunkowym. Nierzadko muszą brać pewne projekty ze sobą do domu i zajmować się nimi wieczorami czy w środku nocy, kiedy to chcieliby spędzić czas ze swoją rodziną lub zająć się przyjemniejszymi czynnościami. Mobbing może też polegać na ciągłej krytyce czy docinkach. Mimo iż pracownik dosyć dobrze radzi sobie na swoim stanowisku, jego pracodawca wcale tak nie uważa i osłabia jego zapał i motywację. Gani go w sposób bardzo niegrzeczny, czasem nawet wulgarny, lub naśmiewa się z niego, robiąc to często w otoczeniu innych osób.

Jak się bronić przed mobbingiem?

Jeśli pracownik zauważy, że właśnie stał się ofiarą mobbingu, powinien jak najszybciej coś z tym zrobić. Mobbing w pracy jak się bronić – najlepiej mu po prostu zapobiegać. W tym celu trzeba znać dokładnie wszystkie swoje prawa. Podpisując umowę z nową firmą, należy rzetelnie ją przeczytać i zapoznać się szczegółowo ze swoimi przyszłymi obowiązkami, aby nie dopuścić do pojawienia się pewnych niejasności. Jeśli jednak doszło już do mobbingu, polegającego chociażby na nadmiarze obowiązków zawodowych, należy z nim zawalczyć. W pierwszej kolejności można spróbować porozmawiać ze swoim pracodawcą. Czasem właściciel firm nie mają nawet pojęcia o tym, że zatrudnione przez nie osoby nie radzą sobie ze swoimi zadaniami i są nimi przemęczone.
Warto zatem poprosić o mniejszą ilość obowiązków i być może zaproponować pracodawcy zatrudnienie dodatkowej osoby. Jeśli to nie przyniesie odpowiednich skutków, należy postawić sprawę jasno. Nie wolno zgadzać się na dodatkowe nadgodziny czy projekty, ryzykując nawet utratą pracy. Właściciel firmy nie ma zresztą prawa zwolnić swojego pracownika tylko dlatego, że ten nie chce przychodzić do biura w soboty bądź niedziele i nie zamierza realizować kolejnych projektów w swoim domu. Mobbing zawsze można zresztą zgłosić, jeśli zwykła rozmowa z pracodawcą nie przyniesie właściwych rezultatów.

Mobbing w pracy jak się bronić – czasem wymaga to konkretnej i stanowczej reakcji. Jeśli pracodawca, mimo zażaleń składanych przez wielu pracowników, wciąż nie zachowuje się odpowiednio, można go po prostu zaskarżyć. W tym celu należy zebrać wcześniej konkretne dowody. Mogą być nimi dokumenty prezentujące ilość zadań nakładanych na jednego pracownika czy nawet nagrania ukazujące sceny, w których pracodawca wyżywa się na swoich podwładnych. Warto także porozmawiać ze swoimi współpracownikami i pozyskać dodatkowych świadków różnych zdarzeń. Może się wtedy okazać, że oni także stali się ofiarami mobbingu i z chęcią dołączą się do tworzonego wniosku, a nawet wystąpią w sądzie przeciwko swojemu szefowi. Wymaga to oczywiście sporego samozaparcia i odwagi, ale mimo wszystko warto w ten sposób zadbać o swoje prawa. Nikt nie powinien być wykorzystywany w swojej pracy.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here