Świadectwo pracy to bardzo ważny dokument i trzeba uważać jak jest wypełniany. Wszystkim zajmuje się nasz pracodawca, ale my musimy to sprawdzać. Sytuacje zdarzają się różne, dlatego im szybciej zaczniemy patrzeć na to, co znajduje się na takim świadectwie tym lepiej dla nas. Może być coś przeoczone, albo przeinaczone i wtedy takie świadectwo pracy nie będzie dla nas ważne.
Pracodawca ma obowiązek żeby dać nam świadectwo pracy i ma na to określony czas. Niestety często robić coś bardzo szybko i nagle okazuje się, że jakiegoś okresu nie ma ujętego w świadectwie, a to negatywnie może wpłynąć na długość naszego urlopu czy późniejszą emeryturę. Niestety, ale to częste błędy, które trzeba będzie naprawiać. Często bywa tak, że dopiero, bo długim czasie dowiadujemy się, że coś jest nie tak na świadectwie pracy. Wiele osób, które starają się o emeryturę w urzędzie może usłyszeć, że nie mają pełnych lat albo coś innego jest nie tak jak trzeba.
Pamiętajmy, że według prawa na to żeby wystąpić do pracodawcy o zmianę informacji zawartych w świadectwie pracy mamy siedem dni. To, dlatego lepiej byłoby wcześniej wszystko sprawdzić żeby później nie mieć nieprzyjemności. Do pracodawcy w tym czasie składamy wniosek o to żeby te poprawki się w świadectwie pracy znalazły. Jeśli pracodawca nie zgadza się na wprowadzenie zmian to ma siedem dni od otrzymania wniosków na powiadomienie o tym pracownika.
Zakładając jednak, że wszystko jest w porządku to, co trzeba zrobić? Nie nanosi się na ten dokument, który został wydany zmian. Nie jest to zgodne z prawem. W ciągu siedmiu dni ma pracodawca wystawić nowe świadectwo pracy. To stare ma być zniszczone. Bardzo istotne jest również to, że nowe świadectwo pracy ma znaleźć się w aktach osobowych pracownika.
Po tym błędnym, starym nie ma już śladu, bo nikt nie będzie nikogo następnym razem wprowadzał w błąd. Jeśli pracownik po latach zgłosi się po świadectwo pracy, bo tamto zgubił to procedura będzie dokładnie taka sama. Najpierw jest siedem dni, później wystawienie nowego świadectwa pracy i zniszczenie tego starego. Tak właśnie się działa zgodnie z prawem pracy, jakie cały czas obowiązuje w Polsce.
Świadectwo pracy
Gdyby doszło do sytuacji, że pracodawca nie chce wystawić nowego i poprawionego świadectwa pracy trzeba będzie działać dalej. Oznacza to, że składamy wniosek do sądu pracy. Jeśli sąd przychylnie rozpatrzy wniosek i będzie po naszej stronie to wtedy pracodawca nie ma siedmiu dni na wystawienie świadectwa, a jedynie maksymalnie trzy. Trzeba tylko pamiętać, że pracownik na to żeby zażądać nowego świadectwa pracy ma siedem dni, a jeśli tego nie zrobi to wszystko przepada i znowu sprawa musi trafić do sądu.
Lepiej tego pilnować żeby nie mieć niepotrzebnych problemów. Co się dzieje, jeśli to pracodawca zauważył, że coś w świadectwie pracy jest nie tak jak trzeba? Tak naprawdę pracodawca nie ma żadnych praw tutaj i nie może niczego i na nikim wymusić. Prawo nie jest po jego stronie, dlatego to on musi pilnować tego żeby w świadectwie pracy wszystko było napisane dokładnie tak jak trzeba. Pracownik może wiele, ale pracodawca już nie. Czy to dobre rozwiązanie?
Przypadki, że to pracodawca wychodzi z takim wnioskiem są rzadkością, dlatego w większej liczbie przypadków to pracownik czegoś się dopatrzył i chce zmian. Tak to właśnie wygląda, dlatego trzeba wszystko sprawdzać, a wtedy żadnych problemów mieć nie będziemy. Jeśli chcemy w przyszłości starać się o rentę czy emeryturę to takie świadectwo pracy jest bardzo ważne. Pracując w kilku firmach będziemy takich świadectw mieć bardzo dużo, dlatego trzeba je dobrze schować, a wtedy nie będziemy mieć w przyszłości problemów.
Na szczęście dla osób, które są zapominalskie istnieje opcja żeby otrzymać nowe świadectwo pracy. Nawet, jeśli pracodawcy już nie ma, a to przecież często się zdarza to można udać się do specjalnego archiwum gdzie taka dokumentacja jest przesyłana. Wtedy otrzymamy dokładnie takie dokumenty, jakie są nam potrzebne żebyśmy mogli otrzymać pieniądze z emerytury.
Pracujemy żeby na koniec swojego życia mieć emeryturę. Im więcej przepracujemy i im wyższe mamy składki tym wyższa będzie emerytura, a zatem trzeba za młodych lat zadbać o to żeby nasza praca była dla nas opłacalna, a wtedy na pewno będziemy bardzo zadowoleni.
Będziemy mieć świadectwa pracy w swojej teczce, które w odpowiednim czasie zaniesiemy do urzędu żeby mogli wszystko sprawdzić i porównać z tym, co sami mają. Wtedy dopiero otrzymamy emeryturę, jaka nam się należy, ale czy będzie to nas satysfakcjonowało?