Prędzej czy później każdy będzie musiał zgłosić się na wstępne badanie do pracy. Jest to wymóg, który ciąży na każdym pracodawcy oraz przyszłym pracowniku. Pracodawca ma obowiązek wydania świeżo przyjętej osobie skierowania na takie badania. Oczywiście podmiotem, który ponosi pełen koszt w tym względzie jest nie kto inny jak domniemany pracodawca. Odbywa się to na różne sposoby. Pracodawca może nam dać swobodę wyboru lekarza medycyny pracy lub możemy dostać skierowanie do konkretnego operatora usług medycznych.
W przypadku tego drugiego, pracodawca ma podpisaną umowę, która przewiduje zakres odpowiednich usług. Jest to rozwiązanie o tyle wygodniejsze dla pracownika, że nie musi się martwić kwestią wyboru odpowiedniej placówki. Nie musimy się również obawiać koleją po paragon z badania, który jest dowodem do zwrotu kosztów. Tutaj pracodawca załatwia wszystko z przychodnią. Naszym obowiązkiem jest jedynie wstawić się na badanie po wcześniejszej rejestracji. Może ona przebiegać na dwa sposoby.
Pierwszym jest tradycyjna, mozolna rejestracja telefoniczna
Często wiąże się to z brakiem odbierania telefonu przez recepcję czy zajętą linią. Dla tego by ułatwić życie pacjentom oraz recepcjom świetnym rozwiązaniem jest rejestracja przez Internet. Tutaj od wizyty lekarskiej dzieli już pacjenta jedynie wypełnienie stosownego formularza i gotowe. Badania lekarskie do pracy jakie wykonamy zależy od stanowiska oraz obowiązków będziemy pełnić. Osoby, które pracują fizycznie a ich zdrowie może być urażone na częsty uszczerbek będą miały z pewnością badania dodatkowe.
Podobnie jak zawodowi kierowcy, którzy wręcz obowiązkowo muszą co jakiś czas przejść badanie wzroku. W razie nie udzielenia przez orzecznika zgody na wykonywania pracy można złożyć reklamację. Reklamację to należy złożyć natychmiast przy lekarzu by ten na bieżąco mógł ją spisać i przekazać izbie lekarskiej. W przeciwnym wypadku proces potrwa dłużej a przy realizacji badań lekarskich czas odbywa ogromne zdarzenie. Często badania są realizowane już kolejnego dnia od pozytywnego rozpatrzenia kandydatury osoby starającej się o dane stanowisko.
Do standardowego zakresu badań medycznych jakie są przeprowadzane na każdym pacjencie należy badanie krwi. Jest to szybki i bezbolesny zabieg. Warto by został przeprowadzony na samym początku. W ów czas w oczekiwaniu na wyniki mogą zostać przeprowadzone pozostałe badania oraz czynności.
Kiedy krew została pobrana można udać się do pokoju, w którym przeprowadzane są badania ogólne oraz krótki wywiad. Mierzy się tam wagę, wzrost, bada słuch i ciśnienie tętnicze. Przy krótkim wywiadzie należy odpowiedzieć na pytania odnoszące się do chorób w rodzinie, chorób jakie pacjent sam przebył, alergii i uczuleń.
Następnym etapem jest – choć nie musi – badanie wskazane przy danym zawodzie. Będą to czynności przeprowadzane w gabinecie okulistycznym lub badanie na promieniowanie jonizujące, badanie błędnika oraz słuchu. Współcześnie nawet osoba pracująca w biurze przechodzi przez badania dodatkowe z tytułu przeciążania pracy narządu wzroku. Lekarz taki wypisuje stosowny dokument, który to wraz z wynikami i pozostałą dokumentacją zanosimy do lekarza orzecznika. Ten analizuje dane wypisane przez poprzednich specjalistów i na ich podstawie ocenia naszą zdolność do pracy.
Jeśli posiadamy orzeczenie o niepełnosprawności lub inne to również należy je przedłożyć. Lekarz ponadto przeprowadzi również krótki wywiad i jest możliwość, że przeprowadzi proste badania. Na ogół jednak kończy się na rozmowę a orzeczenie niezdolności do pracy należy do rzadkości.
Ten proces może wydać się dość stresogenny jednak każdy przejdzie przez niego kilka razy w ciągu swojego życia. Badania takie co jakiś czas trzeba aktualizować. My jednak nie musimy się martwić tym w kwestii formalnej bowiem to pracodawca musi nas w tym względzie dopilnować. Zazwyczaj wszystkie czynności są przeprowadzane w jednym budynku w ramach jednej przychodni często prywatnej.
Zdarzają się również wędrówki po mieście i przeprowadzanie badań dodatkowych. Na podstawie pozytywnego orzeczenia możemy podjąć pracę. Orzeczenie takie musi zostać dostarczone nie później niż do pierwszego dnia pełnienia obowiązków. W przeciwnym wypadku pracodawca może mieć problemy z tytułu kontroli z urzędu pracy. Wyjątkiem gdzie nie ma obowiązku przeprowadzania badania jest sytuacja, gdzie znalezienie pracy na takim samym stanowisku jak poprzednie zajmie nam maksymalnie miesiąc. W ów czas pracodawca nie musi nas nigdzie kierować. Jednak przyjęło się, że takie skierowanie wydaje się wszystkim.