Praca za granicą bez znajomości języka – z czym musimy się zmierzyć?

Polacy coraz chętniej obierają nie tylko oferty pracy u zachodnich sąsiadów. Oczywiście głównym powodem zmiany zatrudnienia to wynagrodzenie oraz warunki życia. Problem pojawia się, gdy wyjeżdżając do innego kraju, nie znamy języka. Dostęp do informacji i charakter pracy niekiedy nie wymaga tego. Z czym jednak możemy ewentualnie się spotkać, nie znając języka?

Zalety i wady pracy bez języka

Praca za granicą bez języka wiążę się z wieloma trudnościami, ale ma też swoje korzyści. Z pewnością nie warto na samym początku się zniechęcać, a zmotywować, aby podjąć działanie w tym kierunku. Dlatego wiele ofert pracy za granicą to właśnie zatrudnienie bez wymaganej znajomości języka. Oczywiście warto pamiętać, że niektóre branże w różnych krajach nie oczekują od pracowników znajomości danego języka na wysokim poziomie. Można przyjechać bez jakiejkolwiek wiedzy, a na miejscu nauczyć się podstaw, aby dogadać się z pozostałymi na poziomie komunikatywnym. Jakie zatem są zalety i wady pracy bez języka?

Zalety

  • Prace sezonowe oraz tymczasowe nie wymagają zazwyczaj znajomości języka. Są zatem idealną okazją, aby dorobić sobie w krótkim okresie. W dodatku wyższe wynagrodzenie zachęca nas do rzetelnej pracy, a więc i zapał oraz motywacja są większe. Nie zwracamy wtedy uwagi na język. W dodatku, gdy wyjeżdżamy do pracy za pośrednictwem agencji, to właśnie oni załatwiają wszelkie formalności.
  • Gdy już wyjeżdżamy do danego kraju do pracy, nie znając języka mamy dużą szansę się go nauczyć. Otaczając się nim na co dzień, jesteśmy w stanie sami dużo wyciągnąć i zapamiętać.

Wady

  • Brak możliwości awansu lub zmiany pracy na lepszą po pewnym czasie. Gdy już wyuczysz się języka, to Twoja szansa na korzystniejszą pracę jest zdecydowanie większa. Awans lub zmiana zatrudnienia wymagają, chociaż podstawowych umiejętności językowych.
  • Nie znając języka w dużej mierze będziesz musiał polegać na innych. Gdy będziemy chcieli załatwić cokolwiek, to konieczna będzie pomoc zaprzyjaźnionej osoby, agencji pracy lub tłumacza. Jeśli zdecydujesz się na dłuższy pobyt, to ilość formalności będzie większa, a co za tym idzie – pojawi się konieczność znajomości języka.
  • Bez języka zwykła wizyta w sklepie, banku, na poczcie czy w urzędzie będzie stanowić kłopot.

Gdzie szukać pracy bez wymaganego języka?

Pamiętaj, aby wyjeżdżając za granicę nie próbować wyjechać w ciemno, nie mając załatwionej pracy oraz mieszkania. Nie podpisuj również żadnych umów oraz dokumentów w języku, którego nie rozumiesz. Gdy pracodawca dostarczy Ci umowę, odpowiednio ją przeanalizuj i zachowaj dla siebie kopię. Nie podpisuj jej od razu! Obecnie wielu Polaków decyduje się na pracę w Czechach oraz na Słowacji ze względu na podobny język, a także nieco wyższe wynagrodzenie. Z pewnością to również inna kultura i warunki życia. Chętnie obieranym kierunkiem są zwłaszcza Czechy, gdzie jakość i życia jest lepsza niż w naszym kraju, a w dodatku możemy pracować na tych samych stanowiskach za lepszą kwotę. Oferty pracy w Czechach pracujwunii.pl powinny przekonać Cię do wyboru właśnie tego miejsca.

źródło zdjęcia: freepik.com

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here