jak zmotywować pracownika do pracy

Zmotywowany pracownik to prawdziwy skarb dla każdej firmy. Z przyjemnością przychodzi on codziennie do swojego biura, nawet jeśli w tym celu musi wstać z samego rana, i pozostaje w nim do późnych godzin, byleby tylko ukończyć cały projekt czy oddzwonić na spokojnie do wszystkich klientów. Motywacja w pracy jest kluczowa – to ona daje siłę do zmagania się z różnymi trudnościami i ona zachęca do stawiania sobie coraz wyższych poprzeczek. Mimo wszystko nie każdy pracodawca potrafi skutecznie zachęcić swoich podwładnych do działania. Nawet najlepsi mają z tym problem, choć w teorii sposobów na to jest całkiem sporo. Jak zmotywować pracownika do pracy? Trzeba sprawdzić, co tak naprawdę najmocniej na niego działa.

Motywacje finansowe

benefity

Bez wątpienia zwykle to właśnie pieniądze motywują ludzi do ciężkiej pracy. Każdy chce je posiadać i każdy jest w stanie o nie zawalczyć, nawet jeśli przez to musi stracić sporo swojego wolnego czasu i trochę się natrudzić. Motywacją dla pracowników mogą być zatem premie finansowe. Nie muszą to być zastraszająco wysokie sumy – już kilkaset złotych potrafi skutecznie zadziałać i sprawić, że pracownik staje się bardziej lojalny wobec swojego szefa. Oczywiście jeśli premie finansowe mają być skuteczne, nie powinno się ich wypłacać zbyt często.

Pracownicy szybko się do nich przyzwyczają i będą oczekiwać coraz większych wypłat, a na tym firma raczej nie zyska. Nie można też za każdym razem wynagradzać wszystkich zatrudnionych osób. Doceniając jednego pracownika, w pewnym stopniu motywuje się pozostałą cześć zespołu do jeszcze cięższego działania – nikt nie chce być przecież gorszy i każdy marzy o tym, by zostać wyróżnionym przez swojego szefa. Motywacje w postaci pieniędzy są oczywiście najlepsze i najpopularniejsze, ale od czasu do czasu można je zastąpić nagrodami rzeczowymi. Organizacja konkursu będzie świetnym pomysłem. Pracownicy mogą stanąć w walce po wartościowy upominek, przygotowując chociażby nowe pomysły na rozwój firmy. Ten, kto wykaże się największą kreatywnością, zostanie solidnie wynagrodzony.

Różnego rodzaju wyjazdy

Życie człowieka nie powinno się skupiać tylko i wyłącznie na pracy. Nawet najbardziej zmotywowany i pracowity fachowiec szybko straci swój zapał i wszystkie chęci do przychodzenia do biura, jeżeli ilość nakładanych na niego obowiązków za bardzo go przytłoczy. Stanie się zmęczony, zniechęcony i zacznie myśleć o rzuceniu roboty, byleby tylko odzyskać swój spokój i poczucie bezpieczeństwa. Jak zmotywować pracownika do pracy, który stracił swoją pierwotną energię i zaczyna przypominać wrak człowieka? Należy mu zaproponować coś, co zapewni mu wspaniałą rozrywkę – chociażby krótki wyjazd. Większe korporacje i duże firmy regularnie organizują wycieczki dla swoich pracowników.

Nie muszą to być wcale drogie i zagraniczne podróże, bo nawet kilka dni spędzonych nad brzegiem polskiego morza zrelaksuje zmęczony umysł i pozwoli każdemu się odprężyć. Wyjazdy firmowe mają jeszcze jedną zaletę – przy okazji poprawiają one relacje panujące między podwładnymi. Integrują zespół, który nareszcie może się ze sobą poznać w komfortowych i spokojnych warunkach, rozmawiając na tematy niekoniecznie związane z pracą. Dobrym rozwiązaniem będzie też zorganizowanie wycieczek, na które pracownicy będą mogli zabrać swoje rodziny czy bliskich znajomych.

Dodatkowe benefity

Jako że zdrowie powinno być najważniejszą wartością dla każdego człowieka, jeśli pracownik będzie w stanie o nie zadbać, poczuje się bezpieczniej i pewniej. Aktualnie większość firm decyduje się na nawiązywanie stałych współprac z placówkami medycznymi. Zapewniają one pracownikom solidne pakiety, dzięki którym można do woli korzystać z darmowej opieki medycznej – i to tej prywatnej, czyli zdecydowanie najlepszej. Korzyści wynikające z tego rozwiązania są kolosalne.

zdrowie

Pracownicy mają możliwość zadbania o swoje zdrowie w profesjonalnych placówkach, dlatego czują się bezpiecznie i pewnie, a gdy dojdzie już u nich do zachorowania, mogą od razu skorzystać z pomocy, nie musząc czekać w kolejkach do przychodni publicznych. Prywatni lekarze zazwyczaj też lepiej zajmują się swoimi pacjentami. Robią wszystko, byleby tylko jak najszybciej doprowadzić ich do zdrowia, co wpływa na frekwencję pracowników w samej firmie. Chorują oni rzadziej i leczą się szybciej, biorąc mniej urlopów zdrowotnych i cały czas wspierając swoją firmę. Oczywiście tego rodzaju dodatki nie muszą być koniecznie związane z opieką medyczną. Niektórzy pracodawcy decydują się również na wykupowanie karnetów sportowych.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here