co zaliczamy do stażu pracy

Człowiek żeby mógł się utrzymać musi pracować i zarabiać pieniądze. Właściwie dzisiejszy nowoczesny człowiek ma tylko jeden sens w swoim życiu i jeden cel, a mianowicie jak najwięcej się dorobić, bo wtedy będzie szczęśliwy. To, dlatego zmieniamy pracę na inną, bo chcemy mieć lepsze warunki i staramy się robić wszystko żeby nasza emerytura była wysoka, bo przecież przez całe życie pracować nie będziemy. Na pewno nie wszyscy będziemy, bo średnia długość życia się wydłuża.

Jeśli chcemy żeby wszystko było zaznaczone w naszym stażu pracy to trzeba będzie dokładnie sprawdzać jak pracodawcy wypisują nasze świadectwa pracy. To one będą brane pod uwagę przy ustalaniu wysokości emerytury czy renty. Jeśli dzisiaj o to nie zadbamy to będzie trzeba przy staraniu się o takie świadczenia wszystko naprawiać. Niestety szanse na to, że pracodawca jeszcze się zajmuje prowadzeniem własnej firmy są bardzo małe, dlatego czeka nas chodzenie po archiwach i naprawianie tego, co jest nie tak.

Pamiętajmy, że świadectwo pracy jest ważnym dokumentem i trzeba je tak przechowywać żeby nam nie zginęły. Tylko wtedy będziemy bardzo dobrze przygotowani do tego żeby oddać wszystko urzędowi i w zamian mieć wyliczoną sporą emeryturę. Wiele osób nie za bardzo się orientuje, co tak naprawdę zalicza się do stażu pracy, a co nie. Czasami są zaskoczeni, jeśli dowiadują się, jaki okres im został do tego zaliczony.

Staż pracy

Od razu trzeba wiedzieć o tym, że praca na kilku etatach nie wydłuża naszego stażu pracy, ponieważ do tego okresu wlicza się tylko jedna praca. Nie da się tutaj zbyt mocno kombinować, bo wtedy nic nam z tego nie wyjdzie i żaden urząd nam tego nie przyjmie. Jedna praca to jeden okres i tak to wygląda według prawa, które w naszym kraju obowiązuje. Zaskoczeniem może być to, że nie wszystko, co związane z pracą będzie zaliczane do stażu pracy. Może to być czas, kiedy pracownik nie był w pracy, ale staż pracy mu się zaliczał.

staż pracy

Do stażu pracy zależne są uprawnienia, jakie ma pracownik, co oznacza, że zatrudniając się w innym miejscu trzeba przedstawić swój staż pracy. Na tej podstawie można będzie między innymi wyliczać urlop. Im dłuższy staż tym dłuższy urlop i trzeba o to walczyć, jeśli coś jest nie tak jak trzeba. Staż pracy ma wpływ na wspominamy urlop, ale również na okres wypowiedzenia czy prawo do emerytury. Jest jeszcze nagroda jubileuszowa czy nawet odprawa. Do stażu pracy można zaliczyć między innymi czas, kiedy są przyznał, że pracownik ma być przywrócony do pracy.

Walka z pracodawcą to dzisiaj żadna nowość i najczęściej jest to walka wygrana, dlatego można ten czas, kiedy nie pracowaliśmy z nie swojej winy do stażu zaliczyć. Staż pracy to również prowadzenie własnego gospodarstwa rolnego czy odbycie czy to czynnej czy zawodowej służby wojskowej. Jeśli dana osoba pobiera zasiłek dla bezrobotnych czy otrzymuje stypendium to cały ten okres jest zaliczany do stażu pracy. Osoby bezrobotne, które odbywają różne szklenia i kursy ten czas również zaliczają do stażu pracy. Wszyscy, którzy pracują poza granicami naszego kraju każdą prace wliczają do stażu pracy.

Jeśli ktoś odbywa studia doktoranckie to może te cztery lata zaliczyć sobie do przepracowanych. Jeśli jesteśmy na umowę o dzieło to, mimo że płacimy podatek to nie ma, co liczyć na to, że ten czas będzie wliczany do stażu pracy. Tylko umowy o pracę się do tego zaliczają. Warto, zatem zadbać o to żebyśmy byli legalnie zatrudni, bo w pewnym momencie będzie można wiele na tym zyskać. Jeśli pracujemy bez rejestrowania się to na koniec, kiedy inni będą przechodzić na emeryturę my nic z tego nie będziemy mieć. Mało, komu udaje się tak dużo zarobić i odłożyć żeby na stare lata nie musiał się o nic martwić.

komputer

Warto się nad tym bardzo poważnie zastanowić tym bardziej, że tak wiele okresów wlicza się do stażu pracy, że każdy z nas na pewno na coś się załapie. Jeśli czegoś nie wiemy i nie jesteśmy pewni to zawsze można udać się z tym do urzędu, a tam nam powiedzą czy to, co teraz robimy zalicza się do stażu pracy czy nie. Nie zawsze wiemy, co się tak naprawdę zalicza, bo taka wiedza nie jest nam potrzebna.

Dopiero, kiedy zaczynamy wyliczać sobie emeryturę i szukamy ile mamy przepracowanych lat to ma dla nas to bardzo duże znaczenie. Byłoby lepszym rozwiązaniem zainteresować się tym wszystkim znacznie wcześniej, a wtedy będziemy od razu wiedzieli, na czym stoimy. Jeśli coś jest nie tak to zawsze można prosić o sprostowanie tego i naprawę. Warto tego dokładnie pilnować i sprawdzać żeby nie było przykrych niespodzianek.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here