emerytury częściowe czyli jak wcześniej odejść z pracy

Praca to bardzo długi okres w życiu człowieka.

Od kiedy właściwie postanowimy iść na swoje i usamodzielnić się, musimy pracować nieprzerwanie do późnych lat naszego życia. Nie ma na to rady, aby osiągnąć wiek emerytalny, swoje trzeba przepracować. Tyle że czasem do emerytury nie starcza już sił i chciałoby się odejść na wymarzony odpoczynek nieco wcześniej, niż obiecują przepisy prawne w kraju.

Emerytury częściowe czyli jak wcześniej odejść z pracy, to właśnie pomysł dla tych, którzy czują, że nie dadzą już rady. Są zwyczajnie zmęczeni wieloletnią pracą, a być może zdrowie nie pozwala im już nawet na pracę i ledwo dają sobie radę. Emerytura częściowa nie będzie wprawdzie tak wysoka, jak ta normalna, ale dobre i to w sytuacji, kiedy już sobie nie dajemy rady. Może po jakimś czasie dojdziemy do siebie i wrócą nam siły, ale na razie, warto na jakiś czas odpocząć i skorzystać z emerytury częściowej.

Później możemy przecież sobie znaleźć jakąś dorywczą pracę, np. opiekując się dzieckiem. Każdy ma swój czas, po którym czuje, że musi odejść z pracy. Dla jednych jest to 60 lat, a dla innych trochę mniej. Niektórzy niestety nie doczekują emerytury, gdyż przez różne choroby muszą szybciej opuścić ten świat. To niesprawiedliwe, pracować bardzo ciężko całe życie, odkładać pieniądze na emeryturę, a później odejść przedwcześnie z powodu nagłej choroby.

emerytura

Gdyby człowiek mógł to jakoś przewidzieć, zaplanować, z pewnością żyłby nieco inaczej. Nie przejmowałby się tak pracą i częściej korzystał z urlopu i to bez takich wyrzutów sumienia. Dlatego swoich planów na życie, nie można odkładać aż do emerytury i trzeba je realizować od razu. Bo nie wiadomo, czy przechodząc na wyczekiwaną emeryturę, będziemy mieli siłę, aby zrobić wszystko, co tak sobie skrupulatnie planujemy przez całe życie.

Może zabraknie nam wtedy już całkiem sił i co wtedy?

Będziemy mieć pretensje do samych siebie, że nie żyliśmy na 100%, bo przecież cały czas była praca i nie było czasu na nic innego. Owszem, często na emeryturze seniorzy wręcz rozkwitają, tylko pozazdrościć takim szczęściarzom, którzy mimo swojego wieku, mają siłę, żeby żyć pełną piersią. To zdarza się niezwykle rzadko i nie widmo, czy akurat my będziemy mieć tyle szczęścia.

Fajnie, gdyby raz na kilka lat, można byłoby sobie pójść na taką miniaturową emeryturę, tzn. nie pracować kilka lat, a dostawać pieniądze z zakładu pracy. To chyba lepszy pomysł niż emerytura podeszłym wieku, na którą czeka się całe życie. Będąc jeszcze w sile wieku, można by w tym czasie solidnie odpocząć, tak, że potem sami z własnej dobrej woli i chęci, chcielibyśmy wrócić z przyjemnością do pracy. Taka mała emerytura co kilka lat pozwoliłaby nam, cieszyć się życiem, póki na to czas i póki mamy siłę.

Na razie jeszcze nikt nie wymyślił takiego systemu emerytalnego, więc trzeba się cieszyć z tego, co jest, czyli z emerytury po 60 latach dla kobiet i 65 dla mężczyzn. Może i nie jest źle. Niektórzy mają gorzej i w innych krajach jeszcze później przechodzi się na emeryturę. Tak to już jest, że często nie doceniamy tego, co mamy, myśląc, że wszyscy naokoło mają lepiej i łatwiej. A przecież są możliwości na wspomnianą emeryturę częściową, co jest dobrą opcją dla osób, które mają dość pracy.

emerytury częściowe

Nie jest tak źle, jak mogłoby się wydawać, bo możliwości są, tylko trzeba ich poszukać i się zdecydować. Emerytura powinna być wymarzonym czasem i nic nie powinno zakłócać nam jej spokoju. To czas, kiedy można realizować np. swoje plany podróżnicze i nie ma co myśleć, że to już nie czas na podróże. Wielu seniorów właśnie w tym czasie, odkrywa w sobie duszę prawdziwych podróżników i ochoczo odwiedza najdalsze zakątki świata. Byleby było zdrowie i nic więcej nam do szczęścia na emeryturze nie potrzeba.

Można też w tym czasie zająć się swoim wymarzonym ogrodem, na który nigdy wcześniej nie było czasu. Emeryci często wręcz słyną z niezwykle zadbanych i pięknych ogrodów, które cieszą oko każdego, kto na nie spojrzy. Jeszcze inni, uprawiają aktywnie różne sporty, istnieją przecież sekcje pływackie, kolarskie, kajakarskie dla emerytów i jest to coraz bardziej popularne.

Bo coraz więcej osób ma świadomość, że im dłużej pozostaną w ruchu, tym dłużej będą żyć w sprawności i dobrym zdrowiu Nie ma nic gorszego od zastania się i kompletnego braku ruchy.
Wtedy już bardzo blisko do wszelkich chorób i niedomagań wieku starczego. Dlatego warto namawiać i dopingować wszystkich emerytów w ich próbach uprawiania jakiegokolwiek sportu. Nie musi to być od razu sport wyczynowy, ale chociażby rekreacyjna jazda na rowerze.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here