miesięczna ewidencja czasu pracy jak wypełnić

Ewidencja czasu pracy pozwala na dokładne śledzenie, obserwowanie tego, kiedy dany pracownik ma wolne, a kiedy jest na stanowisku swojej pracy.
Należy ją skrupulatnie każdorazowo wypełniać, ponieważ na tej podstawie, wypłacane jest późniejsze wynagrodzenie i rozliczany jest miesiąc pracy danego pracownika. Jest to karta imienna, wystawiana konkretnie na danego pracownika konkretnej firmy.

Miesięczna ewidencja czasu pracy jak wypełnić, aby wszystko się w niej zgadzało?

W takiej karcie zazwyczaj nie jest konieczne, aby podawać konkretnie godziny, na którą przychodzi się do pracy, oraz godziny, o której pracę się kończy. Istotne i wymagane jest jednak, aby podać ilość łącznych przepracowanych w ciągu dnia godzin.

Taka karta to bardzo duże ułatwienie pozwala na uporządkowanie całej dokumentacji firmy, związanej z ewidencjonowaniem pracy pracowników. W karcie uwzględniane są też przykładowo dyżury weekendowe lub dyżury nocne, które zazwyczaj są lepiej płatane niż standardowe godziny w pracy. Każdy pracodawca może rozszerzyć taką kartę ewidencyjną o dodatkowe elementy, które według niego są istotne i należałoby ująć je w karcie.

ewidencja czasu pracy

Pracownik jest zobowiązany do prowadzenia takiej karty, ale tak naprawdę, powinien robić to dla własnego dobra, gdyż karta daje świadectwo o jego pracy. Jeśli będzie sumiennie wypełniał ją każdego dnia, to nie będzie żadnych problemów związanych z nieobecnością w pracy czy też z nadgodzinami, za które nie wypłacono mu dodatkowych pieniędzy. Tak więc dbanie o należyte wypełnianie karty leży tak naprawdę w interesie pracownika i to on powinien o to zabiegać.

W wielu firmach karta jest podstawowym i bardzo respektowanym dokumentem i każdy wie, że musi o niego dbać i samodzielnie go pilnować. Są też jednak takie jednostki, gdzie jet to notorycznie bagatelizowane, co w konsekwencji wiąże się z wszechobecnym występującym bałaganem i późniejszymi nieporozumieniami związanymi z godzinami pracy, nadgodzinami oraz wypłatami.

Nikt w końcu nie chce pracować za darmo, każdy chce dostawać pieniądze za wykonanie swojej pracy i mieć prawo do urlopu, co także często jet odnotowywane na karcie. Więc, aby uniknąć takich nieporozumień, warto kartę wypełniać. Większość kart ewidencji pracy istnieje nadal w formie papierowej, gdzie mamy namacalny kawałek papieru i odnotowujemy tam wymagane elementy. Być może i bardzo prawdopodobne, że tak jest, istnieją już elektroniczne karty ewidencji pracy, gdzie wszystko odbywa się z wykorzystaniem systemów komputerowych.

Zapewne istnieją zwolennicy, jak i przeciwnicy takiego rozwiązania. Za komputerową ewidencją czasu pracy z pewnością w większości będą osoby młode, dla których wszechobecna elektronika jest czymś całkiem naturalnym. Osoby starszej daty, zazwyczaj wolą jednak tradycyjne systemy papierowej ewidencji pracy, bo wciąż jeszcze nie mają tak dużego zaufania do komputerów, które zdominowały jednak obecnie wszystko.

Najprawdopodobniej jednak w przyszłości, wszystko będzie dążyć do tego, aby w jakimś stopniu można wprowadzać komputery we wszystkie sfery życia. Ewidencjonowanie czasu pracy też na pewno kiedyś będzie wyłącznie wykonywane z użyciem komputerów, a papierowe druki z dużą ilością tabelek do wypełnienia, z pewnością odejdą w niepamięć i następne pokolenia już nigdy o nich nie usłyszą.

miesięczna ewidencja czasu pracy

Można by tutaj próbować rozważać co jest lepsze i bardziej trwałe. Teoretycznie papier to mało trwały materiał, może ulec bardzo łatwo zniszczeniu, czy to przez wilgoć, czy to przez urazy mechaniczne. A wtedy z naszej papierowej ewidencji pracy nic nie wyjdzie i wszystkie próby i staranie udokumentowania czasu pracy, pójdą na marne. Komputery mogą się wydawać bardziej bezpieczne, bo jednak to, co wpiszemy do systemu i zapiszemy w nim, raczej powinno tam pozostać.

Ale tutaj także nie ma pewności. Istnieje wiele wirusów, które mogą zniszczyć i wyczyścić nasze dane komputerowe w mgnieniu oka i nic nich nie zostanie. Tak samo komputer, jak i papier może ulec zniszczeniu mechanicznemu i wtedy ewidencja pracy też znika na zawsze. Ostatecznie więc nie da się ocenić, co jest lepsze, a każdy proponowany system ma swoje wady i zalety i żadnemu właściwie nie można przyznać pewnego zwycięstwa.

Jedno jest pewne, ewidencja czasu pracy wypełniana każdego miesiąca jest konieczna, a to jak będzie to wykonywane, nie jest aż tak istotne. Na razie papierowa ewidencja nadal króluje i może nie ma co martwić się na zapas nowoczesnymi technologiami, które nie wiadomo, kiedy wejdą w życie. To nic nie da, a jeśli tak się stanie, to będzie je trzeba zaakceptować.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here