Z pewnością każdy z państwa, kto przynajmniej raz w życiu przeglądał oferty pracy, znalazł wśród nich ogłoszenie dotyczące pracy na stanowisku spedytora. Czym jednak dokładnie zajmuje się spedytor? Jak wygląda praca spedytora? Czy każdy może wykonywać taki zawód? To pytania, na które odpowiedzi nie są znane każdemu. W poniższym artykule, znajdziecie państwo odpowiedzi na powyżej zadane pytania.

Kim jest spedytor?

Zanim przejdziemy do odpowiedzi na podstawowe pytanie, które brzmi: kim jest spedytor, musimy spróbować odpowiedzieć sobie na inne pytanie, a mianowicie: Czym jest spedycja. To bowiem od tego rzeczownika, wzięła się nazwa zawodu, który będziemy omawiać w artykule. Najprościej rzecz ujmując, spedycja, to szeroko rozumiany zakres prac, związanych z logistyką i zarządzaniem. Mogą one dotyczyć zarówno zarządzania zasobami ludzkimi, jak również – pracą maszyn czy urządzeń. Nie jest zatem trudno się domyślić, że jeśli ktoś wykonuje zawód, jakim jest spedytor, to jego głównym zajęciem będzie zarządzanie pracą oraz czasem innych osób lub maszyn. Nie należy jednak mylić pracy spedytora z pracą np. logistyka. Mimo iż te dwa zawody wydają się być do siebie podobne, w rzeczywistości spedycja jest czymś nieco innym. Spedytor bowiem zarządza wysyłką oraz odbiorem pakunków. To zadanie także wymaga oczywiście zdolności logicznego myślenia, jednakże dotyczy ono jedynie kwestii związanych z dostarczeniem konkretnego ładunku na czas we wskazane wcześniej przez zleceniodawcę miejsce.

Czy spedytor jest tym samym, co przewoźnik?

Bardzo często możemy spotkać się z sytuacją, w której ludzie mylą pojęcie spedytora i przewoźnika. Należy z całą stanowczością podkreślić, że spedytor, to nie to samo co przewoźnik. Owszem, spedytor może zarządzać pracą przewoźnika, ale sam w żadnym wypadku nie zajmuje się przewożeniem żadnych paczek czy ładunków. Swoją pracę spedytor wykonuje na miejscu, wykorzystując do tego celu odpowiednie programy, jak również komunikując się z kierowcami, którzy przewożą konkretne ładunki.

W jakiej branży będzie potrzebny spedytor?

Panuje powszechne przekonanie, że spedytorzy potrzebni są jedynie w tych firmach, które bezpośrednio zajmują się przewozem i wysyłką paczek i ładunków. Jak się jednak okazuje, jest to bardzo mylący pogląd. Prawdą jest bowiem, że spedytorzy będą potrzebni wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wysyłką różnego rodzaju pakunków. Będą oni zatem potrzebni w przypadku zarządzania transportem dostaw do większych sklepów. Oczywiście wszystkie firmy kurierskie zatrudniają swoich spedytorów. Spedytorzy są też niezbędni, jeśli chodzi o pracę na kolei – szczególnie w przypadku pociągów towarowych.

Kto może wykonywać zawód spedytora?

Czy każdy może wykonywać zawód spedytora? Wszystko tak naprawdę zależne jest od tego, jakie dana osoba posiada doświadczenie zawodowe, kwalifikacje czy indywidualne predyspozycje. Absolwenci takich kierunków jak zarządzanie, logistyka czy wszystkie kierunki, które choć w minimalnym stopniu związane są z transportem, to odpowiednie osoby na stanowisko spedytora. Nie zawsze jednak zawód ten wykonują osoby, które skończyły odpowiednie studia w tym zakresie. Bardzo często bowiem zdarza się, że spedytorem zostaje osoba, która zupełnie nie kształciła się w tym kierunku, ale posiada odpowiednie umiejętności oraz predyspozycje, które pozwalają jej na wykonywanie takiego zawodu. Nie ma zatem jedynej słusznej odpowiedzi na pytanie dotyczące tego, kto może wykonywać zawód spedytora. Tak naprawdę, może go wykonywać każdy, kto posiada odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie i kto wie, na czym taka praca polega.

Czy warto jest zostać spedytorem?

Prawdą jest, że zawód, jakim jest spedytor z pewnością może być ciekawym doświadczeniem. Jeśli nie zdobyliśmy do tej pory na drodze naszej kariery zawodowej umiejętności pracy na stanowisku, które wymaga ogromnej odpowiedzialności, jak również zdolności zarządzania, to spedytor z pewnością będzie dla nas ciekawym elementem naszej ścieżki rozwoju zawodowego. Warto też zaznaczyć, że praca jako spedytor daje nam bardzo szerokie pole możliwości, jeśli chodzi o awans. Posiadając odpowiednie doświadczenie, możemy z czasem dostać ofertę pracy na stanowisku spedytora w większej firmie. Jeśli zaś posiądziemy odpowiednie doświadczenie – możemy nawet sami zarządzać pracą innych spedytorów. Musimy bowiem pamiętać o tym, że spedytor musi umieć pracować w zespole – nie ma tu znaczenia, czy chodzi o zespół kierowców, którzy wiozą ładunki i paczki, czy też innych spedytorów.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here