Wypalenie zawodowe - jak sobie z nim radzić

Większość z nas w życiu dąży do znalezienia pracy, która będzie nie tylko sposobem na zarabianie pieniędzy, ale też czymś przyjemnym, co będzie nas rozwijać. Jak głosi cytat Konfucjusza: „Wybierz pracę, którą kochasz i nie przepracujesz ani jednego dnia więcej w Twoim życiu”. Oczywiście jest to prawda, jednak każde zajęcie z czasem może spowszednieć i wywołać w nas niechęć i brak motywacji. Takie zjawisko nazywa się syndromem wypalenia zawodowego. Jak sobie z nim radzić?

Jak rozpoznać wypalenie zawodowe?

Ciężko jest dokładnie zdefiniować syndrom wypalenia zawodowego, ponieważ wielu psychologów różnie określa ten problem, można to jednak określić, jako stan wyczerpania psychicznego i fizycznego organizmu spowodowanego długotrwałym oddziaływaniem różnych czynników. Można wyróżnić fizyczne, emocjonalne i społeczne objawy tego zaburzenia, do których zalicza się ból głowy, rozdrażnienie, izolacja od współpracowników. Jaka może być przyczyna wypalenia zawodowego? Problem ten zależny jest od osób, u których występuje, dlatego też powody wypalenia bywają różne – wysokie ambicje, znudzenie i cykliczność zadań, stres w pracy, bierność itp. Często przyczyn należy również szukać w komunikacji między-pracowniczej czy relacji pracownik-klient. Wszystko zależy od środowiska pracy i warunków, które tam występują, ponieważ samo zaburzenie może dotknąć osoby nawet po dwudziestym roku życia.

Jak radzić sobie z wypaleniem zawodowym?

Podejrzenie wypalenia zawodowego u siebie lub osób z otoczenia powinno wywołać reakcję i konkretne działanie. Nie powinno zostawiać się problemu do samoistnego rozwiązania, ponieważ wymagane są tu odpowiednie zachowania i wiedza. Jednym ze sposobów jest rozmowa z bliską osobą, przełożonym lub lekarzem rodzinnym, którzy mogą wskazać kierunek lub podnieść na duchu. Drugą opcją jest konsultacja z psychologiem lub doradcą zawodowym, którzy specjalizują się w leczeniu problemów wypalenia zawodowego. Najbardziej efektywną metodą może okazać się wypracowanie pewnych technik, które uskutecznią walkę z wypaleniem, a w tym celu najlepiej zasięgnąć wiedzy eksperta. Psychoterapia niekoniecznie musi wiązać się ze stresem podczas wizyty, dlatego obawiając się pójścia do gabinetu warto poszukać alternatywy. Taką opcją jest wideoterapia online na stronie www.avigon.pl, gdzie wielu psychologów, psychoterapeutów i coachów są dostępni podczas konsultacji internetowych. Wystarczy wejść na stronę, wybrać termin i opłacić rezerwację, by móc w łatwy, szybki i anonimowy sposób skorzystać z pomocy, która wcale nie musi okazać się aż tak problematyczna.

Wypalenie zawodowe to nie tylko problem, z którym będziesz borykać się w pracy. Pozostawiając sprawę samej sobie sprawisz, że wypalenie wpłynie na sferę życia prywatnego, a więc relacji towarzyskich i związków. Ignorowanie objawów zaburzenia zawodowego może doprowadzić do wielu zawirowań w różnych sferach, dlatego nie należy bagatelizować problemu i udać się po profesjonalną pomoc.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here